Touláme se

Oslavy výročí 140 let MHD v Praze budou velkolepé

11. 9. 2015 DSC04145

Od soboty 12. září do vyvrcholení v neděli 20. září 2015 budou v hlavním městě probíhat oslavy dne, kdy v Praze vyjela první koňka. Tím byl čtvrtek 23. září 1875 a od staveniště Národního divadla tehdy slavnostně vyjelo osm slavnostně vyzdobených vozů koněspřežné tramvaje.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) proto ve spolupráci s hl. m. Prahou a dalšími partnery připravil pro Pražany i návštěvníky metropole řadu akcí u příležitosti výročí 140 let pražské MHD. Týden oslav vyvrcholí 20. září 2015 slavnostním průvodem historických i současných tramvají.

 

23. září roku 1875 byl položen základ městské hromadné dopravy v Praze, když cestující začala pravidelně vozit otevřená koněspřežná tramvaj. V neděli 20. září 2015 bude „koňka“ hrát ústřední roli i při výročí 140 let od zahájení pravidelného provozu MHD v Praze. Historická tramvaj zaujme čelní místo v tramvajovém průvodu Prahou, kterým budou po týdnu plném aktivit, mapujících bohatou historii i současnost pražské hromadné dopravy, zakončeny oslavy jubilea. Pražané se mohou také těšit na výstavy, rodinné akce, přednášky, filmy a soutěže s tematikou historie a současnosti MHD.

zleva na tiskové konferenci k oslavám: náměstek primátorky Petr Dolínek, ředitel DPP Jaroslav Ďuriš a ředitel ROPID Petr Tomčík

Zleva na tiskové konferenci k oslavám: náměstek primátorky Petr Dolínek, ředitel DPP Jaroslav Ďuriš a ředitel ROPID Petr Tomčík

„Není pochyb o tom, že MHD je v současnosti tím nejdůležitějším způsobem dopravy Pražanů. Svou kvalitou a hustotou navíc patří k  nejlepším systémům MHD na světě. Přeji všem Pražanům, aby si náležitě užili oslavy 140 let MHD v Praze, a mohu všem garantovat, že město bude pokračovat v další modernizaci a zvyšování komfortu pro cestující,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky a radní pro dopravu hl. m. Prahy.

„Více než 3 miliony lidí, kteří denně využívají pražskou MHD, nás zavazují k tomu, abychom naše služby dále inovovali, modernizovali a snažili se o maximální pohodlí našich cestujících. Chtěl bych všem cestujícím, ať už jezdí metrem, tramvají nebo autobusem, poděkovat a zvu všechny příznivce MHD, aby 140. výročí oslavili společně s námi,“ dodal Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

DPP a město zvou Pražany a příznivce MHD na řadu programových aktivit, které jim připomenou milníky historie hromadné dopravy, přiblíží prostory MHD, kam se běžně nedostanou nebo nabídnou příjemně strávené rodinné odpoledne. Akce jsou navíc doplněny netradičními expozicemi v prostorách metra a soutěžemi o hodnotné ceny. Souhrn programu naleznete na speciální výroční internetové stránce www.mhd140.cz .

„Pokud by bohatý program někomu nestačil, může si v Infocentrech DPP zakoupit zbrusu novou brožuru ´140 osobností, událostí a zajímavostí z historie pražské MHD´ a studovat zajímavosti veřejné dopravy i po skončení oslav,“ doplňuje Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

oslavy 140 mhd_1Program oslav 140 let MHD v Praze

Sobota 12. září 2015

Odhalení funkčního kokpitu tramvaje a světelné mapy tramvajových linek v Království železnic v 9:00
Po několika měsících intenzivních příprav doplní rozsáhlou expozici největší modelové železnice v ČR funkční kokpit tramvaje T3. Nový přírůstek v Království železnic potěší zejména děti, které si v muzeu oblíbily „Bobinu“, tedy lokomotivu typu 141. Nejen děti, ale i nadšení „šotouši“ se mají opravdu na co těšit – v kokpitu bude připravena projekce jedné reálné tramvajové trati a postupně k ní v průběhu roku přibudou další. Do budoucna by měly být tratě promítány přímo na přední okna kokpitu a návštěvníci budou mít možnost zpomalovat či zrychlovat průjezd městem. Kromě kokpitu Království železnic předvede návštěvníkům i novou světelnou mapu páteřních tramvajových linek.

11741259_867697819986737_6315932518427296646_o_1Přednášky v Království železnic v 10:30 a 14:30
Návštěvníci Království železnic se také mohou těšit na přednášky o MHD, kterých se v rámci celoročního cyklu účastní zástupci DPP a společnosti Ropid. V 10.30 si mohou zájemci poslechnout vedoucího archivu DPP Pavla Fojtíka a jeho shrnutí počátků MHD v Praze. Ve 14.30 se bude skupina přednášejících (Robert Domašínský, Michal Nohejl a Jiří Sedláček z DPP) věnovat moderním systémům řízení provozu současné MHD.

Úterý 15. září 2015

Zahájení expozice „Tramvaje v Evropě“
Víte, kolik linek tramvají mají největší evropská města? Pokud ne, nemusíte zoufat. Tuto a řadu dalších zajímavostí o tramvajovém provozu v Evropě naleznou cestující na speciálním velkoplošném panelu, který bude k vidění od 15. září ve vestibulu stanice metra linky C Florenc.

2015_zazit-mhd-jinak_m_1Středa 16. září 2015 od 10:00 do 19:00 hodin

Rodinná akce „Zažij MHD jinak“
Akce pro celou rodinu ukáže veřejnou dopravu v netradičním světle. Návštěvníci se mohou těšit na jízdy Cyklohráčkem do Prokopského údolí nebo cyklotramvají na Barrandov. K vidění budou rovněž nové dopravní prostředky (elektrobus, tramvaj EVO1) a autobusy PID s prezentací nové informační techniky. Na Smíchovském nádraží vznikne v rámci akce netradiční výzdoba zastávek MHD. K večeru se na nádraží rozehraje živá hudba mladých umělců a následovat bude taneční vystoupení Pole Dance. V rámci oslav 140 let MHD si bude možné vyzkoušet, za jak dlouho se dá ujet 140 kilometrů s MHD nebo vymyslet nejzajímavější trasu s pomocí PID, na jejíž ujetí budete mít 140 minut. Každý návštěvník akce mj. obdrží slevu do Království železnic.

DPP - den otevřených dveříSobota 19. září 2015 od 10:00 do 16:00 hodin

Den otevřených dveří v areálech DPP
Tradiční Den otevřených dveří Dopravního podniku se tentokrát koná ve třech areálech – v depu metra Hostivař, autobusové garáži Hostivař a tramvajové vozovně Strašnice. V jednotlivých provozovnách se vedle typů vozů metra, tramvají a autobusů představí i vozidla, která zajišťují opravy a udržování dopravní cesty. Návštěvníci budou mít dále možnost nahlédnout do dílen a provozů, které jsou využívány k denním opravám a ošetřením vozů. Expozice současných vozů tramvají, včetně těch nejmodernějších, bude doplněna také o historické vozy. Připraven bude i stánek Infocentra, prezentace řídicích a informačních systémů, své místo bude mít i téma životního prostředí, Střední průmyslová škola dopravní atd. Navštívit bude možné i zázemí Hasičského záchranného sboru. V jednotlivých areálech bude tradičně zajištěn doprovodný program a soutěže pro děti i dospělé.

Sobota 19. září 2015, neděle 20. září 2015 od cca 20:00 hodin

Speciální promítání Kinobusu
Součástí oslav 140 let městské hromadné dopravy v Praze se stane také pojízdné kino. Po oba víkendové večery bude připraveno speciální promítání, které bude zahrnovat dochované dobové dokumenty z pražské MHD nebo perličky z archivu DPP, které jsou ve vzpomínkách cestujících dávno zapomenuté. Promítání Kinobusu proběhne na náměstí Jana Palacha (prostor před Rudolfinem). Promítání začne v sobotu i v neděli po setmění, přibližně ve 20.00 hodin.

pruvod-tram_letakNeděle 20. září 2015

Slavnostní průvod tramvají
Oslavy 140 let MHD zakončí triumfální průvod historických i současných tramvají, které budou doplněny i o několik technických vozů, starajících se o každodenní bezproblémový provoz tramvajové sítě. Celkově se do průvodu zapojí 36 typů kolejových vozidel.

Příjezd vozidel je plánován na 9:00 hodin. V úseku od Mánesova mostu si zájemci budou moci prohlédnout současné vozy. Na Smetanově nábřeží (k mostu Legií) budou přistaveny historické vozy. Až do 10:30 hodin, kdy dojde k uzavření tramvají a jejich přípravě na odjezd, budou mít návštěvníci volný přístup do jednotlivých vozů a možnost fotografování.

Od 10:45 hodin bude do historických vozů umožněn vstup pouze cestujícím s místenkami. Veřejnosti budou pro nástup zpřístupněny tramvaje ze současného běžného provozu (Mánesův most). Kapacita současných vozů bude pro nástup omezena, o počtu vpuštěných cestujících bude přímo v místě konání rozhodovat pořadatel akce.

Přibližně v 11:00 hodin vyrazí celá kolona na hodinovou vyjížďku. Tramvaje projedou zastávkami: Národní třída, Lazarská, Václavské náměstí, Masarykovo nádraží, Náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí a svou pouť zakončí ve smyčce Výstaviště Holešovice.

Doprovodné aktivity

Fotosoutěž – Výročí MHD objektivem cestujících
Bohatý program oslav výročí přinese mnoho příležitostí, kdy se dají pořídit zajímavé fotografie. DPP se rozhodl nejlepší fotografy ocenit zajímavými cenami. Účastníci fotosoutěže „Výročí MHD objektivem cestujících“ mohou zasílat maximálně 3 fotografie z akcí pořádaných k výročí 140 let MHD (od 12. do 20. 9.) se stručným popiskem na adresu [email protected] (předmět e-mailu: DPP 140). Nejlepších 10 fotografů si odnese zajímavé ceny a jejich snímky budou otištěny v časopise DP kontakt. Bližší informace k fotosoutěži jsou na webu www.mhd140.cz.

140 osobností, událostí a zajímavostí pražské MHD
DPP u příležitosti jubilea vybral osobnosti, které se výrazně zasloužily o pražskou hromadnou dopravu, stejně jako několik profesí, které byly dříve běžné, ale dnes už přežívají jen ve vzpomínkách. Mezi vybranými zajímavostmi nechybí ani nejvýznamnější pražská vozidla nebo stavby, které změnily vzhled Prahy. Se souborem osobností, událostí a zajímavostí pražské MHD se cestující setkají na několika zastávkách tramvají či autobusů a také na plakátech uvnitř vozidel tramvají a autobusů.