Touláme se

Peníze – hru o touze po štěstí připravuje Švandovo divadlo

2. 2. 2017 ????????????????????????????????????

Peníze! Když je jich nedostatek, provedou lidé i nečekané věci. Hru pod tímto názvem nyní připravují ve Švandově divadle. Podle scénáře Doda Gombára, s Evou Josefíkovou, Robertem Jaškówem, Lubošem Veselým, Tomášem Petříkem, Andreou Buršovou a dalšími stálými herci i hosty smíchovské scény ji zde režíruje Mikoláš Tyc, premiéra bude 18. března 2017 od 19ti hodin ve Velkém sále.

Dva ztroskotanci odhodlaní prorazit věčnou smůlu (Jacob Erftemeijer a Tomáš Červinek), věkově nerovný pár kupující boty na svatbu za účasti znuděné prodavačky (Eva Josefíková, Robert Jašków a hostující Ivana Krmíčková), mazaný majitel autobazaru (Tomáš Petřík), člen bankovní ostrahy, jeho  až příliš pečující matka a jeho tajná láska (David Punčochář, hostující Daniela Bakerová a Andrea Buršová) a k tomu ještě bývalý holič Láska čelící exekuci, který teď vyhrává v pasáži na harmoniku (Luboš Veselý). Ti všichni by peníze – a s nimi i kousek štěstí  – rozhodně uvítali. A jednoho dne se někteří z nich rozhodnou nabrat si jich, co se jen dá…

Peníze 3_Robert Jašków a Eva Josefíková na zkoušce hry Peníze_foto Michal Hančo... 003

Robert Jašków a Eva Josefíková na zkoušce hry Peníze. Foto Michal Hančo.

Hra se opírá zejména o výborně napsaný divadelní scénář, jehož autorem je Dodo Gombár, respektovaný režisér a zároveň i umělecký šéf Švandova divadla. Jeho text Peníze napsaný jako „divadelní povídky, které se nečekaně stanou jedinou hrou“ zvítězil v Anonymní dramatické soutěži agentury Aura-Pont za rok 2015 a v podobě scénického čtení byl uveden už v roce 2016 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Nyní se Peníze konečně dočkají i svého plného inscenačního ztvárnění v režii Mikoláše Tyce.

Čtyřiatřicetiletý syn filmového režiséra Zdeňka Tyce na sebe upozornil např. režií komediální detektivky Umění vraždy v Divadle Na Fidlovačce, působil také jako umělecký ředitel sdružení BuranTeatr a má za sebou řadu zdařilých režií v divadlech v Brně, Pardubicích, Uherském Hradišti, Liberci, Mladé Boleslavi nebo Českých Budějovicích.

Hra Peníze bude mít premiéru 18. března 2017, reprízy jsou naplánované na 20. a 29. března 2017. Všechna představení budou uvedena i s anglickými titulky. Více na: www.svandovodivadlo.cz .

Zdroj: Švandovo divadlo

Na snímku umělecký šéf Švandova divadla  Dodo Gombár a ředitel Daniel Hrbek.

Na snímku umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár a ředitel Daniel Hrbek.