Aktuálně

Petřínská rozhledna uctila oběti teroristických útoků v Paříži rozsvícením v barvě francouzské trikolóry

15. 11. 2015 france - 005

Šestice pátečních nočních teroristických útoků v Paříži, při kterých zahynulo zatím 129 lidí z 15 zemí a stovky dalších byly zraněny, nezůstala bez odezvy prakticky po celém světě. Kromě vyjádření politiků se k uctění památky obětí barbarských činů připojují symbolicky i světové metropole. Také hlavní město České republiky nezůstalo stranou.

Již v noci ze soboty na neděli se rozsvítila Petřínská rozhledna v barvách francouzské trikolóry – modré, bílé a červené. Zároveň se mnoho Pražanů i návštěvníků metropole z domova i ze zahraničí vydalo k sídlu Velvyslanectví Francie v ČR na Malé Straně, kde naproti Lennonově zdi u vchodu na ambasádu pokládali květiny a zapalovali svíčky.

 

france - 003„Jen stěží se hledají slova, které by dokázala popsat pocity, které ve mně tento hnusný, podlý a zbabělý čin zanechal. Vyjadřuji tu nejupřímnější soustrast rodinám všech obětí, ale i celé Francii. Každý musí chápat, že nejde jen o útok na Paříž. Je to útok na celou Evropu a ostražití tak musíme být víc, než si kdokoliv myslí. Dnes večer bude Petřínská rozhledna nasvícena do barev francouzské trikolory, což je ale to nejmenší, co můžeme udělat. Nyní je totiž čas, přejít od gest k činům,“ uvedla v sobotu dopoledne pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Milan Milano Dolezal - rozhledna - 001Jak nám v neděli potvrdila tisková mluvčí Muzea Hl. m. Prahy Olga Šámalová, v jejíž správě se Petřínská rozhledna nachází, tak by barvy francouzské trikolóry měly na Petřínské rozhledně svítit po tři noci, tedy v návaznosti na francouzský státní smutek. Další den, kdy si připomínáme u nás události 17. listopadu bude Petřínská rozhledna také nasvícena. Vzhledem k tomu, že česká trikolóra je francouzské barevně podobná, tak by se mělo změnit prý jen pořadí barev.

Jeho Excelence pan Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v České republice

Jeho Excelence pan Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v České republice

K těm, kteří již v sobotu přišli osobně vyjádřit svou solidaritu s oběťmi pařížských teroristických útoků k sídlu velvyslanectví v pražském Buquoyském paláci na malostranském Velkopřevorském náměstí, patřil prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka a řada dalších osobností. Stranou samozřejmě nezůstal ani francouzský velvyslanec.
Podle našich informací bude v pondělí 16. listopadu od 10:00 do 17:00 hodin a v úterý 17. listopadu od 11:00 do 13:00 hodin na francouzském velvyslanectví otevřena kondolenční kniha.

Snímek od Francouzského velvyslanectví v ČR a následují čtyři záběry z Paříže

france - 101 france - 102 france - 103 france - 104