Lampárna

Pokračování sběru kovových obalů je zatím ve hvězdách

2. 7. 2015 kontejnery odpad tříděný 007

Na naši redakci se obrátilo několik obyvatel Starého Města s dotazem, kam zmizely stříbřité nádoby na sběr kovových odpadů – nápojových plechovek, konzerv a podobně. Napřed jsme si mysleli, že je to nějaké nedorozumění, ale při našich toulkách městem jsme na ně již opravdu nenarazili. A tak začalo hledání…

Na stránkách pražského magistrátu jsme našli ještě článek (odkaz na stránku ZDE), kde si autoři sběr napřed nápojových plechovek a v další etapě i kovových obalů pochvalovali a dole na zmíněné stránce již mapa na stanoviště stříbřitých nádob neodkazuje, byť další soubor ještě stanoviště uvádí, pravda, s časovým údajem k červenci 2014.
Vzhledem k tomu, že na Praze 1 prakticky není žádný sběrný dvůr, kam by se daly tyto odpady odevzdávat, tak to dotaz našich čtenářů moc neřeší. Obrátili jsme se proto na mluvčího magistrátu a tiskové oddělení, ale zatím nám vůbec žádná reakce nepřišla.

kontejnery odpad 002Malinko lépe jsme pochodili na webu Prahy 1. Zde se dá najíst stránka s poměrně lakonickým textem:
Sběr kovových obalů UKONČEN!!!
Vážení občané, s ukončením pilotního projektu na sběr kovových obalů ze strany Magistrátu hl. m Prahy děkuje Městská část Praha 1 všem obyvatelům, kteří se do projektu zapojili. Pokud se podaří Magistrátu hl. m. Prahy vysoutěžit dodavatele služeb, bude sběr kovových obalů v budoucnu pokračovat. V návaznosti na ukončení pilotního projektu, došlo v týdnu 11.-15.5. 2015 ke stažení všech nádob na kovové obaly z ulic. V současné době lze kovové obaly odevzdat ve sběrných dvorech hl. m. Prahy.

Radim Mana

Radim Mana

Zkusili jsme se proto obrátit na firmu Pražské služby a.s., která se v projektu angažovala, a zde jsme konečně uspěli. Tiskový mluvčí firmy Radim Mana nám ale bohužel potvrdil, že projekt byl v současné době ukončen. „Sběr nápojových plechovek a v další rozšířené fázi i velké většiny kovových obalů byl podle našich informací z terénu mezi lidmi docela oblíbený a čísla udávající množství sebraného odpadu byla překvapivě vysoká,“ říká mluvčí Mana s tím, že v otázce pokračování této akce je „míč na straně magistrátu“. V podstatě jde o to, že tuto službu musí někdo objednat…

O samotných stříbřitých kontejnerech jsme v této rubrice psali před necelým rokem ZDE a tehdy to vypadalo, že žádné problémy nebudou. No, bylo to ale před podzimními komunálními volbami… Nezbývá tedy než věřit, že odpovědní na velké pražské radnici popřemýšlejí, zda tuto službu nebude vhodné opět vrátit k životu!

Kontejner-na-kovove-obaly