Víte to?

Poslední listopadovou sobotu se v Praze rozsvítí tradiční Vánoční strom na Staroměstském náměstí

9. 11. 2015 DSC05007

Praha už ví, odkud přijede její tradiční symbol Vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Do hlavního města letos zamíří z České Lípy, kde vyrostl na pozemku soukromé firmy. Statný smrk ztepilý dosahuje výšky 23 metrů a rostl zhruba 50 až 65 let. Musí být pokácen kvůli další výstavbě, ale jako náhradu za něj vysázejí vlastníci desítku jiných stromů.

Tento smrk byl jedním z pětadvaceti tipů v soutěži „Hledá se strom“, kterou vyhlásila letos už pošesté společnost Taiko, pořadatel největších Vánočních trhů v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí. Pro pokácení však musel splnit hlavní podmínku – růst v oblasti plánované výstavby nebo být svými rozměry nebezpečný svému okolí (soukromé zahrady, blízkost školek či zastávek).

vánoční strom 2015 001„Strom, který jsme vybrali, byl jednoznačně nejhezčí ze všech nabízených. Ukázalo se, že se vyplatí oslovit veřejnost z celé republiky. Navíc je opravdu lehce dostupný, takže se bude jistě dobře upevňovat a odvážet. Už šest let pro Prahu získáváme stromy nikoliv z lesů, ale osamocené, které by musely být z různých důvodů stejně pokáceny,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

vánoční strom 2015 003Soukromá firma přihlásila strom do soutěže právě z důvodu plánovaného kácení. Na místě, kde roste, totiž vznikne parkoviště a kvůli bezpečnosti by stejně padl. „Nechtěli jsme jen tak zničit hezky rostlý strom, ale projekt nových parkovacích míst, která jsou pro rozvoj společnosti důležitá, bohužel neumožnil jeho zachování. Rozhodli jsme se proto, že částku deset tisíc korun, kterou jsme za vhodný tip získali, ještě znásobíme a vysadíme v okolí parkoviště menší stromy jako náhradu,“ upřesňuje Pavel Mooz, jednatel společnosti, která je majitelem pozemku.

Strom prošel minulý čtvrtek dendrologickým průzkumem, který prokázal, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí. Vyšetření provedli jako v minulých letech odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Odebrané vzorky ukázaly, že je v dobrém stavu. Do týdne by pak měl být hotový kompletní posudek z laboratorního vyšetření,“ potvrzuje Jan Tippner, vyšetřující dendrolog. Přesné stáří stromu potvrdí odborníci při kácení, které se bude konat v neděli 22. listopadu 2015.

DSC05063Vánoční strom pro Prahu pomáhá už nyní

Kdo má zájem, může se již několik dní zapojit do charitativního projektu Rozsviťte s námi Prahu! Stačí sponzorovat jednu žárovku na vánočním smrku a přispět tak na Nadaci Jedličkova ústavu. Zájemci mohou poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZAROVKA na číslo 87 777 a symbolicky si ji rozsvítit na webových stránkách organizátora soutěže rádia City. Cena jedné dárcovské SMS je 30 korun. Peníze použije ústav na kompenzační a ergoterapeutické pomůcky pro děti a mladé lidi s tělesným handicapem. Patrony projektu se letos stali herečka Zlata Adamovská, herec Petr Rychlý a biatlonista Ondřej Moravec. Projekt vyvrcholí 28. listopadu 2015 na Staroměstském náměstí, kdy se slavnostně rozsvítí vánoční strom.

Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 28. listopadu 2015 a potrvají do 6. ledna 2016.

Podrobnosti o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí najdete průběžně na www.trhypraha.cz , více o soutěži pak na www.vanocnistrompraha.cz .