Víte to?

Praha 1 ocenila umělce Ladislava Smočka

16. 6. 2016 Ladislav Smoček Cena Prahy1 ocenění 004

Městská část Praha 1 se rozhodla udělit Cenu Prahy 1 Ladislavu Smočkovi – českému spisovateli, dramatiku a divadelnímu režisérovi. Slavnostní chvíle a předávání cen se uskutečnilo v úterý 14. června 2016 na Staroměstské radnice.

Ladislav Smoček Cena Prahy1 ocenění 001„Jsem velmi rád, že mohu ocenit uznávané umělce, kteří svou tvorbou přispívají do české kultury. Pan Ladislav Smoček je jedním z nich, a proto si právem ocenění Prahy 1 zasloužil,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ladislav Smoček pochází z vojenské rodiny. Vystudoval obor divadelní režie na DAMU. Při studiích působil jako asistent režiséra Alfréda Radoka v Tylově Divadle. Získané vědomosti ze školy i praktické zkušenosti od jiných režisérů použil hned v několika divadlech, kde působil. Svůj režisérský um předvedl například v Městském divadle v Benešově, v Divadle Julia Fučíka v Brně, ve Vinohradském divadle, v Divadle Ungelt a především také v Činoherním klubu, který v roce 1965 pomáhal spoluzakládat a kde se natrvalo stal kmenovým dramatikem a režisérem. Ladislav Smoček  spolupracuje také s filmem a TV, ať už jako scénárista a režisér, tak i jako  herec epizodních rolí.

Ladislav Smoček Cena Prahy1 ocenění 003Za svou práci byl režisér a dramatik Ladislav Smoček už několikrát oceněn. V roce 2006 získal Cenu Ministerstva kultury ČR. O rok později se stal laureátem Ceny Karla Čapka Českého centra Mezinárodního PEN klubu. V roce 2014  mu byla udělena Stříbrná pamětní medaile Senátu. Letošní rok 2016 si ke svým nynějším ocenění přidal také Cenu Prahy 1.

Cena Prahy 1 slouží k veřejnému ocenění osobností, jež jsou v pozitivním smyslu spojeny s Prahou 1. Danou osobnost navrhuje a schvaluje zastupitelstvo MČ Praha 1. V minulých letech už byli oceněni např.: významný český antropolog Milan Stloukal nebo dlouholetý kronikář Prahy 1 Antonín Ederer. Naposledy získal Cenu Prahy 1 známý fotograf Jiří Jírů.

Zdroj: MČ Praha 1