Aktuálně

Praha 1 zkouší chytrý odpadkový koš

3. 6. 2015 odpadkový koš lisováníi 001

Před radnicí Prahy 1 ve Vodičkově ulici se počátkem června objevila novinka – odpadkový koš BigBelly. Černo-šedá bedna sice není z nejmenších, ale na druhou stranu se může pochlubit řadou nečekaných funkcí. Koš totiž odpad lisuje a sám si dokáže zavolat o vysypání.

Podobné odpadkové koše jsou ve světě již běžně používány a jsou vyhledávány zejména pro svou vysokou funkčnost. Vhodné jsou hlavně do zatížených oblastí, jako jsou třeba pěší či turistické zóny, vlaková a autobusová nádraží, parky a hřiště a další. Vedení Prahy 1 bude nyní usilovat o jeho umístění i do ulic první městské části.

odpadkový koš lisováníi 002Koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Na portálu jsou tak online k dispozici údaje jako je například zaplněnost košů či skutečný svoz odpadu. Mezi nesporné výhody těchto košů patří především redukce svozu odpadu a nákladů s tím spojených, omezení nepříjemného zápachu v oblasti košů a také lepší udržování čistoty v jejich okolí.

„O těchto koších se jen dlouho mluvilo, a protože si myslím, že je potřeba, aby lidé viděli koš v praxi, rozhodl jsem se konat na vlastní pěst a několik košů jsem si pronajal jako fyzická osoba.“ vysvětluje původ koše před úřadem Městské části Praha 1 místostarosta pro dopravu a informatiku Richard Bureš (ODS) a dodává: „Dnes se vozí v rámci svozu odpadků 2/3 vzduchu a právě lisování spolu s objemem koše dokáže snížit četnost vyvážení košů až o 80%. Na systémovém portálu je pak vidět stav jednotlivých košů, jejich zaplnění a v případě potřeby si tak dokáže zavolat sám o vyprázdnění. Současně je tak k dispozici přesná kontrola skutečného počtu svozů odpadu a další analytické údaje.“
O ceně košů nechtěl místostarosta Bureš příliš mluvit. Zatím je má nebo bude mít „půjčené“ formou operativního leasingu a snaží se cenu snížit i s ohledem na naše české poměry. Inspiraci na koše prý našel v Anglii a v USA.

odpadkový koš lisováníi 004 odpadkový koš lisováníi 005Chytrý koš u radnice (na snímcích) má dnes za sebou tři dny ostrého provozu. Jeho starší bratříček, který byl na místě také ponechán, byl v pondělí ještě vrchovatě plný, v úterý již jen z poloviny a ve středu už v něm toho mnoho nebylo. „U nového koše nám ale stále svítila kontrolka zeleně, což se nám nezdálo, a tak jsme se cvičně mrkli dovnitř, zde není nějaká závada. Nebyla. Díky lisování byl zaplněn jen zhruba z jedné třetiny a s odpadky si poradil,“ říká místostarosta. Podle něj si lidé na nový koš zvykli docela rychle a je prý i zajímavé sledovat, jak k němu lidé přistupují. I když má koš jasné „típací“ zóny, tak kuřáci nedopalky zhášejí, kde je to napadne. „S tím ale konstruktéři počítali a tak použité plasty jsou v nehořlavém provedení,“ uzavírá Bureš. S lisováním běžných odpadků koš problém nemá, jen by si měli lidé uvědomit, že PET láhve, pokud mají nasazený a utažený uzávěr, snesou i přejezd auta, takže odhazovat by se mělo víčko a láhev každé zvlášť.

Výhled do budoucna

odpadkový koš koše odpadky Karlova 001aodpadkový koš lisováníi 003odpadkový koš koše odpadky Karlova 002aBěhem dvou týdnů dojde k instalacím dalších košů, které poslouží k ověření jejich funkčnosti v reálném provozu. Zkušebně budou umístěny do jedné historické ulice, parku a poblíž obchodního centra. Místostarosta Bureš věří, že díky tomu získá radnice odpovědi na řadu praktických otázek, které v budoucnu napomohou výběru vhodných lokalit pro jejich umístění. „Budeme také čekat na reakce občanů, kterých se tyto změny bezprostředně týkají. Pokud koše v této prvotní zkoušce obstojí, prosadíme jejich další rozšíření. Chceme, aby Praha 1 byla nejen historickým městem, ale také městem moderním a vstřícným ke svým občanům. A toto je jedna z věcí, které máme jako vedení Prahy 1 v plánu.“ říká místostarosta Richard Bureš.
Jak jsme se dozvěděli, tak zmíněné zkušební lokality budou následující. Čerstvě zrekonstruovaná Melantrichova vedoucí k Orloji je vyzkouší hned čtyřikrát, náměstíčko na Kampě u schodů z Karlova mostu uvidí jeden nový koš a park na Kampě pak další. Poslední se sedmičky testujících pak najdete v Charvátově, což je spojka mezi Quadriem a Národní a také místo, které nechala Praha 1 upravit z části do formy pěší zóny.

První reakce se již objevily

Na FB profilu ODS Prahy 1, kde se obrázky košů objevily poprvé, jeden čtenář napsal: „Ve světě jsem koše viděl a mají hodně výhod. Jsou větší, takže je člověk nemusí hledat. Nemůžou se v nich hrabat různá individua, která nechávají nepořádek kolem. A když bude jezdit méně těch smradlavých popelářských aut, tak jen dobře. Přeji úspěšný boj se zakrnělými památkáři a doufám, že se dočkáme těchto košů všude v ulicích“ a i další reakce čtenářky je příznivá „Chceme je a všude! :-) Minimálně by byl odstraněn problém přeplněných košů okolo turisticky atraktivních míst.“

Takže nezbývá než věřit, že koše pražský nápor zvládnou a objeví se jich i více!