Víte to?

Praha 10 otevřela veřejnou jídelnu v Bytovém domě Malešice

18. 1. 2017 jidelna P10 malešice 03

V Bytovém domě Malešice, který zrekonstruovala Městská část Praha 10, postupně vzniká celý komplex veřejných služeb. Ve středu 18. ledna 2017 se zde otevřela nová jídelna, která denně nabízí obědy nejen pro obyvatele bytového domu, ale pro širokou veřejnost.

V nové Jídelně Malešice, která se nachází v prvním patře bytového domu a má bezbariérový přístup, se na oběd může zastavit kdokoli.

Cena jednoho hlavního jídla je kolem 60 korun, každý den jsou v nabídce minimálně čtyři hlavní teplá jídla, polévka, ale i zákusky, saláty a sortiment nápojů.

 

jidelna P10 malešice 02Není obvyklé, že by městská část podporovala veřejnou jídelnu, jsme v tomto ohledu docela výjimkou, a to nejen na pražské poměry. Myslíme si ale, že podpora města jeho obyvatelům má spočívat právě ve zkvalitňování života ve městě a jeho služeb. Věřím, že nejen senioři, ale mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami tuto službu uvítá.“ dodává radní Ondřej Počarovský.

Jídelna prošla zhruba měsíčním zkušebním provozem, kdy denně vydala na osmdesát obědů. V budoucnu se počítá s tím, že by počet strávníků mohl být až trojnásobný. Narůstat bude i využití nebytových prostor v Bytovém domě Malešice.

Chceme, aby se Bytový dům Malešice stal kulturním i společenským centrem nejen pro jeho obyvatele, ale i pro lidi z okolí. Proto plánujeme postupně rozšiřovat jeho služby – zatím zde funguje dětská herna, dnes jsme otevřeli jídelnu, letos by mělo následovat i rodinné centrum nebo pobočka knihovny,“ vysvětluje radní.

jidelna P10 malešice 04Provoz Jídelny Malešice zajišťuje příspěvková organizace města Školní jídelna Praha 10 – ta v současné době spravuje 17 provozoven a zabezpečuje tak na Praze 10 stravování pro 13 základních škol, poskytuje stravu pro několik mateřských škol a klienty sociálních zařízení CSOP, LDN a MČ Praha 10. Denně obslouží v průměru 9000 strávníků. Organizace spolupracuje s vlastní nutriční terapeutkou a výživovým poradcem, kteří kontrolují a sestavují jídelní lístky zejména pro školní stravování a klienty se změněným stravovacím režimem, diety, takže strávníkům nabízí dostatečnou výživu podle nutričních doporučení Ministerstva zdravotnictví a výživových norem stanovených pro jednotlivé kategorie strávníků.

 

jidelna P10 malešice 01

O bytovém domě Malešice

Budova byla uvedena do provozu na začátku sedmdesátých let se sídlištěm Malešice. Má jedno podzemní a deset nadzemních podlaží. Do 90. let 20. století sloužila jako domov pro svobodné. Do roku 2013 zde fungovala ubytovna pro zahraniční dělníky. Následně zajistila radnice Prahy 10 rozsáhlou rekonstrukci a přeměnu na Bytový dům Malešice. Převážně malometrážní byty slouží jako startovací bydlení pro mladé lidi, ale zároveň jako ústupové bydlení pro seniory. Zajímavostí je, že kromě mladých manželských párů mohou o byt žádat také registrovaní partneři. V domě je několik prodejen, veřejná jídelna, dětská herna, seniorský klub i další sociální služby. Objekt se nachází v příjemném prostředí s dobrou dostupností MHD. V blízkosti objektu je Poliklinika Malešice, obchody, banka, Česká pošta, kavárna a další služby. Podrobnější informace na www.bdmalesice.cz .

Zdroj: MČ Praha 10