Víte to?

Praha bude pojmenovávat některé tramvaje, první nese jméno vzpěrače Václava Pšeničky

9. 2. 2017 15T - Václav Pšenička 003

Ve čtvrtek 9. února 2017 byl na tramvajové smyčce Těšnov slavnostně pojmenován 200. tramvajovový vůz typu Škoda 15T po zaměstnanci Elektrických podniků (předchůdce Dopravního podniku hl. m. Prahy – DPP) a olympijském medailistovi ve vzpírání Václavu Pšeničkovi. DPP totiž připravil nový projekt pojmenovávání tramvají po významných zaměstnancích firmy a lidech, kteří se zasloužili či ovlivnili pražskou MHD.

Ročně by mělo být takto pojmenováno tři až pět tramvají. Každá z pojmenovaných tramvají bude nosit jméno významné osobnosti po dobu deseti let. Lze tak učinit po zesnulém, který je po smrti pět let či více, přičemž s pojmenováním musí samozřejmě předem souhlasit pozůstalí.

15T - Václav Pšenička 005První nově pojmenovanou tramvají je dvoustý vůz 15T, převzatý DPP 24. ledna tohoto roku. Cestující mohou tuto tramvaj poznat dle speciálního polepu a také podle evidenčního čísla 9400. Nové tramvaje musí vždy nejdříve ujet sto kilometrů, aby bylo možné vychytat případné závady. Po jejich odstranění ještě dalších sto, aby byla jistota, že může do provozu s cestujícími. Potom teprve Drážní úřad vydá povolení k ostrému provozu.

V rámci slavnostního křtu na Těšnovské smyčce se přítomní seznámili s životní cestou a osudem Václava Pšeničky, který propůjčil nové tramvaji své jméno. Kromě technického ředitele DPP Jana Šurovského, který měl krátkou úvodní řeč, prohovořil i bývalý místopředseda Českého olympijského výboru František Kolář a dojatá Pšeničkova vnučka Eva Jašková.

15T - Václav Pšenička 008Václav Pšenička (1906 – 1961)

Václav Pšenička, zaměstnanec Elektrických podniků (předchůdce DPP), byl mistrem Evropy ve vzpírání (1934) a získal dvě stříbrné olympijské medaile (1932 – Los Angeles a 1936 – Berlín). Na olympiádě byl už v Amsterdamu v roce 1928, tehdy skončil na děleném čtvrtém místě. Vzpírat začal už ve 14 letech v klubu atletiky Bivoj Žižkov. První titul mistra ČSR získal už v roce 1926 a do roku 1943 k němu přidal dalších 13 titulů. V roce 1934 se stal vůbec prvním držitelem ceny Dr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, kterou mu Československý olympijský výbor udělil za titul mistra Evropy.

15T - Václav Pšenička 002Vzhledem k hospodářské krizi 30. let neměl Československý olympijský výbor na cestu na olympiádu v Los Angeles peníze, a tak se na všech sedm zúčastněných sportovců konaly sbírky. Na cestu se tak Václavu Pšeničkovi složili i zaměstnanci a přispěla mu i správní rada EP (DP), kde od roku 1929 pracoval. Cesta do Ameriky byla dramatická: z Prahy do Brém vlakem, dále lodí do New Yorku a odtud zase vlakem do Los Angeles a stejným způsobem zpátky. Samozřejmě bez trenéra. Sedm sportovců tehdy z Los Angeles přivezlo čtyři medaile. Václav Pšenička vybojoval stříbrnou medaili ve vzpírání v těžké váze. Jedinou zlatou pak vezl Jaroslav Skobla, jenž Václava Pšeničku těsně porazil.

Při cestě zpátky je fanoušci vítali již od německých hranic a velké přivítání se konalo v Roudnici nad Labem, odkud jeli do Prahy auty a byli přijati na Staroměstské radnici. V Elektrických podnicích pracoval od roku 1929 až do roku 1951, kdy musel odejít do invalidního důchodu. Byl členem Sportovního klubu Elektrických podniků, známého pod zkratkou SKEP.

Zdroj: DPP

15T - Václav Pšenička 00415T - Václav Pšenička 001 15T - Václav Pšenička 006 15T - Václav Pšenička 007