Víte to?

Praha chce mít bič na nepoctivé taxikáře

16. 5. 2016 taxi taxík taxislužba štafl auto 005

Metropole představila počátkem května 2016 další kroky v boji proti nepoctivým taxikářům. Primátorka Adriana Krnáčová vysvětlila, jaká konkrétní opatření ve spolupráci s ministerstvem dopravy připravuje.

Problematika nepoctivých taxikářů trápí hlavní město již dlouhou dobu a primátorka se snaží celou věc aktivně řešit. Celá záležitost má negativní dopad nejen na Pražany, ale přesahuje i za hranice republiky, jelikož poškozuje jméno města i v očích zahraničních turistů. Praha sestavila taxi tým, který pořádá kontroly, které pravidelně odhalují nejrůznější prohřešky, přičemž předražení jízdy patří k jednomu z nich.

Adriana Krnáčová

Adriana Krnáčová

Kontroly jsou sice důležité, ale Praha potřebuje další nástroje, abychom se pohnuli kupředu. Jednak nám chybí jakékoliv standardy, které by měly zajistit odpovídající komfort, a pak také samozřejmě to nepalčivější, a to je vymahatelnost postihů, které jsou nepoctivým taxikářům uloženy,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

K zavedení standardů a dalších legislativních opatření ale dosud chyběla opora v zákoně. Praha tak potřebovala součinnost ministerstva dopravy, do jehož působnosti příslušný zákon spadá. Ministerstvo taktéž počátkem května připravilo a odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona č. 111, která již obsahuje navrhované změny, na kterých je shoda.

taxi praha 001Nově bude například opět možné zabavit takzvanou žlutou kartu, takže ti nepoctiví taxikáři se už nebudou moci vracet zpět do ulic a, pokud to přece jen udělají a budou opět kontrolováni, bude se jednat o trestný čin. To je, myslím, naprosto jednoznačný bič, který pomůže Prahu těchto lidí zbavit,“ vysvětluje na konkrétním případě Krnáčová.

Další zásadní změnou jsou možné postihy za předražení jízdy. S připravovanou novelou, která by měla vstoupit v platnost na začátku příštího roku, bude možné uložit kauci tzv. černým taxikářům – tedy řidičům bez oprávnění. V případě závažných prohřešků jako je předražení pak bude možné již při prvním takovém přečinu odebrat řidiči žlutou kartu. Následně novela vyhlášky také umožní Praze částečně zavést požadované standardy, jako třeba psychotesty řidičů, požadavky na kvalitu automobilů a podobně.

Podrobnosti:
1)
Původní požadavky města na novelu zákona č. 111/1994 Sb. – Původní požadavky-text
2) Tabulka s přehledem požadavků města a jejich akceptace ministerstvem – Původní požadavky-tabulka
3) Prezentace Liftago – PRŮZKUM MEZI NEJLÉPE HODNOCENÝMI ŘIDIČI TAXI – Prezentace-Liftago-řidiči
4) Standardy taxi – základní specifikace –Standardy