Aktuálně

Praha letos přijde o slavnostní rozsvícení Vánočního stromu

23. 11. 2015 DSC04956

Vánoční strom na Staroměstském náměstí se letos nedočká slavnostního rozsvícení. Krizový štáb Hlavního města Prahy dnes zrušil slavnostní akt z bezpečnostních důvodů. Na tomto rozhodnutí se shodli zástupci města, policie i organizátora trhů, společnosti Taiko.

Mohutný smrk nicméně přijede v noci z pondělí na úterý na Staroměstské náměstí, kde bude pomocí jeřábu osazen do šachty v dláždění a postupně ukotven pomocí lan a velkých litinových závaží. Za denního světla pak bude pokračovat postupné zdobení a osazování světelnými efekty.

„Samozřejmě nás to mrzí, ale sami jsme měli stejný názor. Nebojíme se teroristického útoku, ale spíše paniky v případě, že by situace někdo zneužil. Adventní trhy v centru Prahy dostanou sváteční podobu podle původního plánu, strom se rozsvítí v průběhu soboty. Vždy po setmění pak mohou návštěvníci trhů i v dalších dnech vidět zhruba každou hodinu připravenou animaci rozsvěcení stromu,“ říká mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze Hana Tietze.
Strom podle mluvčí v době, kdy už bude tma, několikrát zhasne a pak se postupně opět rozsvítí. Pokud tedy na Vánočních trzích strávíte zhruba dvě hodiny, tak máte velkou šanci tuto náhradu slavnostního aktu uvidět na vlastní oči. Jak dlouho bude toto probíhat nechce mluvčí s ohledem na současnou situaci příliš komentovat podobně jako přesné časy rozsvícení.

DSC04959Kudy smrk na náměstí přijíždí

Souprava váží bez nákladu dvaatřicet tun, její celková délka je pětadvacet metrů a výška i šířka čtyři a půl metru. Smrk pak jako náklad přidal dalších zhruba 7 tun.
Kamion vyjede z logistického centra Úžice (hned za Prahou) a bude pokračovat po ose: dálnice D8 – R8 – Cínovecká – Liberecká -V Holešovičkách – Argentinská – Za Viaduktem- Nábř. Kpt. Jaroše – Nábř. Edvarda Beneše – Čechův most – Pařížská – Staroměstské náměstí.
Na noční cestu by se měl smrk vydat ve 23:00 hod. a do Pařížské a na Staroměstské náměstí se předpokládá příjezd okolo 01:00 hod. Zhruba hodinka je pak počítána na postavení a až do půl čtvrté ráno by mělo probíhat kotvení stromu.

Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí již 28. listopadu 2015 a potrvají do 6. ledna 2016. Podrobnosti o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí najdete průběžně na www.trhypraha.cz .

DSC05014

Zaplněné Staroměstské náměstí by v případě paniky bylo velmi nebezpečným místem.