Víte to?

Praha na veletrhu Expo Real hledala investory pro rekonstrukci Staroměstské tržnice

6. 10. 2016 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tento týden proběhl 19. ročník prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real, který hostil areál Nového výstaviště v Mnichově. Mezi významnými evropskými metropolemi od Berlína přes Paříž až po Moskvu zde měla svou expozici také Praha.

staromestska-trznice-008

Staroměstská tržnice

Ta byla vedle Ostravy jediným českým městem, které ve své prezentaci na veletrhu zachovává kontinuitu – svůj stánek o ploše téměř 100 m2 otevírá v posledních letech pravidelně.

Zástupci Prahy se letos zaměřili především na prezentaci projektu revitalizace památkově chráněné Staroměstské tržnice potenciálním investorům. Velký ohlas vyvolaly též projekty spoluvystavovatelů – mezi nimi zejména plán budoucí revitalizace Masarykova nádraží, díky němuž se do Prahy dostane světová architektura z dílny renomované architektky Zahy Hadid.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProtože jedním z cílů účasti hlavního města na Expo Realu bylo i jeho zviditelnění na konkurenčním trhu evropských metropolí, Praha se na stánku snažila zaujmout také doprovodným programem. Jeho jádrem byla recepce pro obchodní partnery a investory v nejrušnější den veletrhu. Těm projekt Staroměstské tržnice představil Jan Rak, vedoucí oddělení využití majetku Magistrátu hlavního města Prahy. Uvedl, že cílem, k němuž by měl směřovat investor a budoucí provozovatel, je vrátit tržnici její charakter a věhlas, jaký mívala dříve. Vzhledem k tomu, že projekt je aktuálně těsně před vyhlášením koncesního řízení, je právě veletrh Expo Real vynikající příležitostí pro jeho prezentaci na mezinárodní scéně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV rámci expozice Prahy byl dán prostor též spoluvystavovatelům: developerským společnostem Unibail-Rodamco a Penta Investments. Právě projekt Penty – Central Business District, jehož součástí je velkorysá budoucí revitalizace Masarykova nádraží – zaznamenal při svém prvním představení na Expo Realu velký ohlas. Podle Pavla Streblova, projektového manažera Penta Investments, jde o jeden z největších evropských projektů revitalizace brownfieldu ve středu města. Navíc ho navrhla ikona moderní architektury, Zaha Hadid. „Central Business District na Expo Realu ukazujeme v kontextu města. Na modelu na stánku Prahy ukazujeme všechny přidané hodnoty projektu. Jde o smysluplné využití desítky let opuštěného území, které zohledňuje všechny požadavky na moderní architekturu a potřeby obyvatel. Praha po vzoru velkých evropských měst získá své byznysové centrum, Pražané pak unikátní moderní stavby s výběrem obchodů a služeb a také další náměstí a relaxační zóny. Plně přitom respektujeme přísná pravidla města, kdy projekt koresponduje s okolní zástavbou a vytváří s ní funkční urbanistický celek,“ dodal Pavel Streblov ve svém příspěvku na pražském stánku v rámci recepce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZájem o letošní Expo Real byl ještě vyšší než loni: vystavovalo se v 6 halách na celkové ploše 64.000 m2. Přestože závěrečná oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, německý organizátor Messe München udává 1764 vystavovatelských společností z 33 zemí (zvýšení o 3,3 % oproti loňsku). Pro účastníky z České republiky veletrh stále zůstává velmi atraktivním fórem pro prezentaci i networking. Příští, 20. ročník se v Mnichově uskuteční od 4. do 6. října 2017.

Zdroj: MHMP

staromestska-trznice-001 staromestska-trznice-002 staromestska-trznice-003 staromestska-trznice-004 staromestska-trznice-005 staromestska-trznice-006 staromestska-trznice-007