Lampárna

Praha rozšiřuje území, kde bude zakázána jízda na segwayích

28. 7. 2016 DSC01382

Na redakci se obrátila řada čtenářů s dotazem, jak bude vlastně velké území, kde bude zakázána jízda na segwayích. Podle informací z magistrátu došlo od původního návrhu ke změnám. Ty souvisejí s připomínkami městských částí a v podstatě se dá říci, že omezení jízdy bude větší, než se původně čekalo.

Zákaz jízdy segwayů na území Prahy bude ještě přísnější. Rada hlavního města schválila ve čtvrtém červencovém týdnu tisk, kterým rozšiřuje velikost území, kde bude jízda na segwayích zakázána. A to nejen na chodnících a cyklostezkách, ale i na vozovkách. Praha tak reaguje na připomínky, které obdržela od jednotlivých městských částí a městské policie.

„Původně jsme chtěli vyhlásit zákaz jízdy na segwaích v podstatě jen na území Pražské památkové rezervace, ale ozvaly se nám některé městské části s tím, že si také segwaye nepřejí, a my jsme jim vyšli vstříc,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Konkrétně byl zákaz rozšířen o oblasti Prahy 3, 4, 7 a 8.

Zároveň byl také zákaz rozšířen na vozovky, přestože s nimi původní návrh nepočítal. Stalo se tak na základě připomínky, kterou Městská policie adresovala Radě a ta jí vyhověla. „Pokud by se všechny ty segwaye přesunuly z pěších zón na silnice a turisté by se více než dopravě věnovali památkám, vystavovali bychom tím nebezpečí jak je samotné, tak všechny řidiče,“ doplnila primátorka.
Současně byl akceptován návrh Prahy 6, která nesouhlasila s návrhem nařízení a byla tedy na základě jejich požadavku vyjmuta část, která zasahuje do jejího území.

„Jsem přesvědčena, že ani turisté o nic nepřijdou. Centrum není zase tak velké a myslím, že ten zážitek bude bez segwayů ještě větší. Pokud se přeci jen budou chtít v něčem projet, mám za to, že Praha nabízí spoustu jiných možností, které tu atmosféru nijak nenarušují,“ uzavřela primátorka Krnáčová.

Zákaz jízdy na seqwayích začne platit 15 dnů od jeho vyhlášení. S instalací značek informujících o zákazu se počítá do 1. září. Městská policie bude do té doby turisty informovat, že se dopouštějí přestupku, mimo jiné také ve vydávaných cizojazyčných brožurách.

Mapka území, kde bude platit zákaz jízdy na segwayích, je jako soubor PDF i zde: SEGWAY – mapka

Zdroj: MHMP

SEGWAY - mapka

Finální verze zákazu

Původní návrh

Původní návrh