Aktuálně

Praha v souvislosti se smogem vyhlásila regulaci

21. 1. 2017 DSC04695

Velmi nízké teploty, minimální vítr a inverzní charakter počasí zřejmě stojí za tím, že Český hydrometeorologický ústav vyhlásil pro území hlavního města Prahy z důvodů vysokých koncentrací suspendovaných částic PM10 (polétavý prach) regulaci. A to s platností od časných ranních hodin v sobotu 21. ledna 2017 do odvolání.

Magistrát hlavního města Prahy žádá řidiče automobilů se spalovacím motorem, aby nevyjížděli a k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu, neboť emise z těchto automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého.

DSC04013Pražanům a návštěvníkům metropole doporučujeme omezit pobyt venku, zejména se toto doporučení týká osob s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním a starších lidí. Pobyt venku není v této situaci vhodný ani pro malé děti. Fyzicky náročných aktivit pod širým nebem by se měli zdržet i dospělí bez zdravotních potíží.

Pokud jde o regulaci stacionárních zdrojů znečištění, v Praze se v současné době nenachází žádný významně velký zdroj prašnosti. Provozy, jichž se regulace týká, obdržely informaci a budou postupovat podle svých regulačních řádů.

Podrobné aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz, záložka Ovzduší, předpověď rozptylových podmínek je součástí předpovědí počasí pro ČR a jednotlivé kraje a je v záložce Počasí.

Zdroj: MHMP