Víte to?

Praha zakazuje podomní prodej a chce všechny stánky v ulicích pod svá křídla

11. 11. 2015 DSC01183

Ačkoliv magistrátní koalice ulehla v úterý odpoledne do rakve, rada hlavního města funguje dále. Ještě před definitivní roztržkou schválila novelu tržního řádu, který se týká především prodeje mimo kamenné obchody. Zřejmě nejpodstatnější změnou je zákaz podomního prodeje na celém území hlavního města Prahy a regulace stánkového prodeje.

Novela vstoupí v platnost 15 dní od jejího vyhlášení, některá ustanovení ale až od 1. dubna 2016. Podrobnosti k usnesení rady ohledně novely tržního řádu najdete na odkazu ZDE . Smutnou skutečností ale je fakt, že aktuální znění celého tržního řádu na webu magistrátu nenajdete, vždy jen novely, ve kterých aby se prase vyznalo. Asi bychom toho chtěli po magistrátu moc…

Adriana Krnáčová

Adriana Krnáčová

Jaké jsou hlavní změny

Až dosud byl podomní prodej z tržního řádu vyloučen, předpis se na něj nevztahoval. Hlavní město Praha přistoupilo k zákazu podomního prodeje a služeb na základě požadavků městských částí, které tak reagovaly na názory a žádosti občanů a vychází jim tak navrženým řešením vstříc. Účelem zákazu je zamezení jednání, které v konkrétních poměrech hlavního města Prahy narušuje veřejný pořádek a působí na obyvatele obtěžujícím způsobem. „Podomním prodejcům, kteří by zákaz porušili, hrozí pokuta až do výše 200 tisíc korun. Městská policie Praha se bude kontrolám dodržování zákazu věnovat a v případě potřeby zasáhne,“ upřesnila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

STÁNKY_UZAVŘENÉ_NEODKLIZENÉ_007Novelou tržního řádu současně Praha přistupuje k podstatné regulaci stánkového prodeje, především v centru města. Jejich počet se již nebude zvyšovat, do budoucna by měly všechny stánky patřit městu a to je bude pronajímat jako nebytové prostory. Zvýší se tím příjmy do městské kasy, neboť nyní město pronajímá pouze pozemek pod stánkem. Současně bude Praha také ovlivňovat prodávaný sortiment, počítá se s prodejem tabákových výrobků, květin a občerstvení. „Pozitivní je, že počet stánků není touto novelou zvýšen, naopak nepatrně snížen. Do roku 2017 zmizí všechny stánky z Václaváku, které dneska slouží jako místa pro překupnictví, nelegální prodej a uchovávání kradeného zboží a zvyšují tak kriminalitu na náměstí.  Stánky na Václaváku jsou jen ostudou Prahy, kterou míním odstranit rekonstrukcí spodní části náměstí, která začne v roce 2017,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Novelizovaný tržní řád se také nově vztahuje na prodej zboží na plavidlech nebo z plavidel, což platí především pro oblast pražských náplavek.

V letošním roce proběhlo zhruba 500 kontrol dodržování tržního řádu, přičemž na pokutách bylo vybráno celkem 1 200 000 Kč. Nejčastějším prohřeškem byl prodej na místech, která v tržním řádu nejsou uvedena.