Aktuálně

Pražské babyboxy měly na své poměry skoro nával

31. 3. 2016 babybox výřez

Poslední děťátko se v českých babyboxech objevilo letos na sv. Valentýna v Karlových Varech. Po více než měsíci ale zabodovala v tomto týdnu i Praha. A to hned dvakrát. V úterý odpoledne pomohl babybox holčičce v Praze 2 a za necelý půlden pak i chlapečkovi na Praze 9. Počet dětí, kterým tyto záchranné schránky od června 2005 pomohly, stoupnul na 136, letos pak jde o šestý případ.

V pořadí 33. babybox, který se od otevření na MDŽ v roce 2010 nachází na boční straně radnice Prahy 2 v ulici Jugoslávská 20, dal o sobě vědět v úterý 29. března 2016 v 17:39 hod. Zdravá, asi tříměsíční holčička dostala jméno Andrea.

Ludvík Hess

Ludvík Hess

„Starostka Prahy 2 Jana Černochová si ji osobně pochovala a vzápětí mi rozechvělým hlasem zavolala: „Pojmenujeme ji Andrea podle naší pracovnice Andrey Horákové, která byla u holčičky se mnou.“,“ říká nestor českého fenoménu babyboxů a jejich hlavní propagátor Ludvík Hess. Za šest let existence radničního babyboxu je Andrejka čtvrtým děťátkem a druhou holčičkou.

DSC00321Historicky první babybox, který se nachází u vstupní brány do GynCentra v Hloubětíne v Hloubětínské ulici 3/13, se ozval ve středu 30. března 2016 v 5:03 hod. „Ještě skoro za tmy mě probudil mobil a ohlásil mi, že v hloubětínském babyboxu, vůbec prvním který byl u nás zřízen, mají také děťátko,“ říká Ludvík Hess. Babybox ve stěně Hloubětínského zámečku je v provozu symbolicky ode Dne dětí roku 2005 a zatím pomohl celkem 21 dětem, v pěti posledních letech samým klukům.

„Lékař ve službě, pan doktor Daniel Struppl mi řekl: „Krásný kluk, čerstvě narozený, zachumlaný v dekách. Pupečník má podvázaný gumičkou.“,“ popisuje středeční probuzení Hess. Podle něj bylo zřetelně znát, že má pan doktor radost. „A tak jsem klučíka pojmenoval Daniel. Je 21. děťátkem odloženým do hloubětínské bedýnky a 136. celkově. Skóre holky versus kluci upravil na 79:57. Každé páté děťátko bylo odloženo v Praze,“ dodává Ludvík Hess a dodává: „Ať žije Petr Pícha, kamarád a lékař, který mi umožnil zřídit první babybox“.

Více o 68 babyboxech a 136 dětech v nich najdete na stránkách www.babybox.cz .