Víte to?

Pražský elektrobus již by již zvládnul objet Zemi dva a půlkrát

22. 2. 2017 Elektrobus SOR EBN 11 v provozu s cestujícími na autobusové lince 213; zastávka Opatov

Zatím nejúspěšnější elektrobusový projekt pražského dopravního podniku, elektrobus SOR/Cegelec EBN 11, pokořil hranici sta tisíců najetých kilometrů. První šesticiferná číslovka na jeho tachometru naskočila po roce a půl provozu s cestujícími dnes v ranních hodinách. Zejména díky vysokému kilometrickému nájezdu a tedy vysoké provozní efektivitě patří pražský elektrobusový projekt ke špičce v celoevropském měřítku.

V poslední době je velmi aktuální otázka kvality ovzduší a my se snažíme dělat koncepční kroky, jak se do budoucna se smogem vypořádat. Elektromobilita v rámci městské hromadné dopravy je jedním z řešení, které přinese opravdový efekt a sto tisíc najetých kilometrů v ostrém provozu ukazuje, že zvolené technologie jsou správné a jsme na správné cestě,“ říká primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

DSC04561

Petr Dolínek

„Elektrobusy jsou skvělé, musejí mít jasně deklarovanou podporu. Mám pocit, že musíme více říkat, jaké jsou výhody elektromobility. V individuální dopravě už máme jasnou podporu, třeba parkování elektromobilů za hubičku, v elektrobusové musíme hodně přidat. Hlavně máme úkol pro vývojáře a výrobce, aby se rychleji zaváděly technologie, které nám umožní elektrobusy nasadit plošně. Jsem rád, že Praha i její firmy v tomto ohledu nespí a že Dopravní podnik v průzkumu dokázal, že elektrobusy zvládají desítky tisíc kilometrů bez problémů,“ doplnil náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

DSC04612Dnes ráno, přesněji v 7.57, naskočil na tachometru elektrobusu stotisící kilometr na lince 213 mezi zastávkami Bělocerkevská a Želivského. Počtem najetých kilometrů za 18 měsíců provozu DPP předčí ostatní podobné projekty až trojnásobně. A to nejen v rámci ČR, ale z celoevropského hlediska. Počet 100 000 km na tachometru je celkový nájezd vozidla včetně všech zkoušek před zahájením provozu a také různých akcí mimo pravidelné autobusové linky.

V ČR unikátní celoelektrický vůz SOR EBN 11 je v souladu s požadavkem DPP zcela bezemisní a je vybaven elektrickým topením, klimatizací a tepelným čerpadlem. V tiskové zprávě z letošního 7. února DPP informoval o připravovaném projektu elektrifikace linky č. 207, jež by měla být vybavena obdobnou technologií a opět k nabíjení využije tramvajovou napájecí sít prostřednictvím dvoupólového sběrače a troleje.

DSC04544Základem ekonomicky efektivního provozu elektrobusu je pokrytí vícenákladů na vozidlo a nabíjecí infrastrukturu provozními úsporami. Výsledky zkušebního provozu ukazují, že i v zimě, kdy je spotřeba navyšována elektrickým topením, lze dosáhnout 50% úspory nákladů na energie oproti naftovému provozu. V letních měsících pak tato energetická úspora činí až 70 %. Díky dalším synergickým efektům (využití cenově příznivé trakční energie z velkoodběru, využití stávající napájecí infrastruktury tramvají a v neposlední řadě i využití energie „zdarma“ z rekuperace tramvají) je celková ekonomická bilance projektu z hlediska DPP nákladově prakticky srovnatelná s provozem naftových autobusů. Na rozdíl od většiny podobných projektů v ČR a zahraničí tak bylo možné tento projekt realizovat bez finanční podpory fondů EU či jiných dotačních titulů.

DSC04550„Zkušební provoz elektrobusu byl zahájen 1. září 2015 a průběžné provozní výsledky nám potvrzují, že se jedná o budoucnost bezemisní městské dopravy“, dodal Martin Gillar, předseda představenstva a generální ředitel DPP. V této souvislosti ředitel i nedávno uvedl, že by uvítal, kdyby se zákonodárci při podpoře bezemisního provozu veřejné dopravy odhodlali k tomu, že by „trakční elektřinu“ osvobodili od položky, která ji zatěžuje podporou obnovitelných zdrojů. Nemalé ušetřené peníze by pak města mohla věnovat na zavádění ekologicky šetrných elektrobusů.

Průběžné výsledky a provozní zkušenosti DPP prezentoval v rámci zapojení do evropských projektů bezemisní dopravy (ZeEUS, Eliptic) i na řadě českých a mezinárodních konferencí (Czechbus, jednání Sdružení dopravních podniků ČR, Autobusová komise Mezinárodního svazu veřejné dopravy, Evropské fórum elektromobility, elektrobusová konference německého svazu veřejné dopravy). Právě 8. ročník mezinárodní konference německého svazu VDV „Elektrobusy – trh budoucnosti“ v březnu 2017 v Berlíně bude nejbližší další příležitostí pro prezentaci a porovnání výsledků pražského elektrobusu.

Zdroj: DPP

DSC04576