Aktuálně

Pražští hasiči získali novou techniku, umožní jim lépe zasahovat v tunelech

25. 4. 2016 Hasici_02[1]

Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy (HZS HMP) získal novou techniku za bezmála 31 milionů korun. Dar byl pořízen formou veřejné zakázky a své uplatnění najde v souvislosti s možnými zásahy v Tunelovém komplexu Blanka. Na pořízení této potřebného techniky má podíl jak současné, tak i minulé vedení metropole. Pražským hasičům ji symbolicky předával před budovou magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1 za pondělní polední sněhové přeháňky radní Libor Hadrava.

Jedná se o tři nové cisternové stříkačky, tři přenosná vyprošťovací zařízení, tři termokamery a další potřebnou techniku. K jejímu pořízení a darování HZS HMP došlo mimo jiné na základě vypracované analýzy, podle které má HZS HMP dostatek sil na zvládnutí případné mimořádné události, avšak pro zásah v Tunelovém komplexu Blanka není dostatečně technicky vybaven. Nově pořízená technika může být samozřejmě použita i pro jiné zásahy pražských hasičů.

„Tunelový komplex Blanka je nejdelším městským tunelem v Evropě, a proto je jasné, že k němu musíme přistupovat se zvláštní péčí i co se týká bezpečnosti. Nová technika pomůže ochraňovat nejen zdraví případných účastníků nehody, ale i samotných hasičů,“ sdělila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Hasici_03[1]„Z našich i zahraničních zkušeností dobře víme, jak mohou být požáry i jiné mimořádné situace v tunelech nebezpečné. Proto jsem rád, že mohu pražským hasičům předat novou techniku, která jim případné zásahy výrazně usnadní a která může v konečném důsledku zachránit lidské životy. Samozřejmě, jako každý si přeji, aby k jejímu nasazení nemuselo vůbec dojít, ale zejména v případě možného vzniku mimořádných událostí je třeba být obezřetný a připravený na všechny možné varianty, “ uvedl radní Libor Hadrava.

„Dar je pro Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy významným příspěvkem pro zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků města. Jedná se o zásadní krok ve vzájemné spolupráci při řešení nových rizik, vznikajících při výstavbě moderní metropole. Darovaná vozidla budou primárně určena pro zabezpečení hasebního obvodu hasičských stanic, předurčených pro zásahy na mimořádné události v tunelovém komplexu Blanka,“ doplnil ředitel HZS HMP Roman Hlinovský.

Zdroj: MHMP