Víte to?

Přelom měsíce přinese do pražské MHD řadu změn

25. 10. 2015 TT Petřiny rekonstrukce 004

Jen co skončí v pátek podzimní prázdniny a s nimi i redukované jízdní řády, budou muset Pražané dávat pozor na nové úpravy provozu MHD. Přichystané změny, které začnou platit hned od soboty, jsou výsledkem vyhodnocení provozu v západní části Prahy po otevření prodlouženého úseku metra A do Motola.

V sobotu 31. října 2015, společně s otevřením nově rekonstruované tramvajové tratě na Petřiny, změní trvale svou trasu dvě tramvajové a čtyři autobusové linky. Dvě zbrusu nové linky vyjedou a na třech místech vzniknou večerní garantované přestupy mezi autobusy, které na sebe budou čekat. Naprostá většina změn se týká území Prahy 6 a je výsledkem společného jednání tamní radnice, magistrátu a organizace ROPID.

Ředitel ROPID Petr Tomčík

Ředitel ROPID Petr Tomčík

„Jde především o změny, které vyvolalo otevření metra A do Motola,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík. „Lidé přešli v řadě případů do metra a autobusy na povrchu jsou v některých úsecích prázdnější. Příkladem je Patočkova ulice, kde kleslo vytížení spojů po otevření metra v pracovní dny ze 7 tisíc cestujících na 3,5 tisíce cestujících, ovšem kapacita autobusů je tu 15 tisíc lidí denně. O víkendu je propad ještě větší, vytíženost autobusů klesla jen na 15 % jejich kapacity. Rychlejší a pohodlnější metro nalákalo velké množství lidí a povrchová doprava na to musí reagovat. Zároveň tuto změnu využijeme ke zlepšení intervalů u tramvají, zavedení nových autobusových linek a k vytvoření nových garantovaných přestupů. To je úplná novinka.“

146 Hrdlořezy 003

Zastávka nové linky v Hrdlořezích

Nové autobusové linky

146 – Nová minibusová linka v trase Spojovací – Mezitraťová – Spojovací (v provozu pouze v pracovní dny cca od 5:00 do 20:00, interval ráno a odpoledne 20 minut, dopoledne 30 minut). Linka vznikla ve spolupráci s Prahou 9 a obslouží oblast Starých Hrdlořez, kam dosud žádná veřejná doprava nejezdila.
149 – Nová autobusová linka v trase Dejvická – Pod Královkou – Stadion Strahov – Spiritka – Klamovka – Jinonice – Nové Butovice. Dosud jezdily mezi Strahovem a Butovicemi vybrané prodloužené spoje linky 143, nová samostatná linka bude ale pro cestující z této oblasti praktičtější a také spolehlivější. Navíc nepojede z Malovanky rovnou k Vozovně Střešovice, ale obslouží i zastávky Pod Královkou a Na Petynce, kam původní vložené spoje linky 143 nezajížděly. Linka 149 bude jezdit v pracovní dny ráno každých 12 minut, odpoledne pojede po čtvrt hodině. O víkendech a v pracovní dny dopoledne bude mít interval 30 minut. Linka 143 bude trvale zkrácena do trasy Dejvická – Stadion Strahov a budou na ní nasazeny kloubové autobusy.

Tramvaje si prohodí konečné

Tramvaje si prohodí konečné

Změny tramvají na Evropské a v Podbabě

V Praze 6 dojde k výměně konečných zastávek tramvají 5 a 20, aby jezdily tramvaje v oblasti Podbaby pravidelněji. Linka číslo 5 pojede z Vítězného náměstí nově do Divoké Šárky, naopak linka číslo 20 pojede do zastávky Nádraží Podbaba. „Tato zdánlivě bezvýznamná změna je velmi důležitá pro obyvatele Podbaby a okolí,“ vysvětluje Tomčík. „Dosud tu jezdila pětka a osmička, které jely vždy těsně za sebou a posunout je od sebe nebylo možné kvůli dodržení intervalů na Letné a v centru města. Situace se teď výrazně zlepší tím, že pojede na Podbabu linka číslo 20. Tramvaje tu už nebudou jezdit ve vláčku těsně po sobě, budou se pravidelně střídat.“

Garantované přestupy mezi autobusy

„Novinka, která v Praze dosud fungovala především v nočním provozu, zlepší večerní cestování – na vybraných místech totiž na sebe budou autobusy nově čekat. Jde o pilotní projekt tří míst. Pokud se osvědčí, budou následovat další,“ říká tiskový mluvčí ROPID Filip Drápal . Na vybraných zastávkách najdou cestujících speciální vývěsky, které je budou informovat, kde a jak dlouho na sebe autobusy čekají.

Nad Klamovkou – V této zastávce bude večer čekat linka 149 na každý druhý autobus linky 191 od Anděla (linka 149 má večer interval 40 minut, linka 191 má 20 minut). Cílem je, aby se zlepšila večerní dostupnost Spiritky z centra města. Od Anděla pojedou lidé linkou 191 a v zastávce Nad Klamovkou přestoupí na čekající linku 149 směrem na Spiritku, Strahov a do Dejvic. Vznikne tak i rychlé večerní spojení Anděla a Malovanky.
Divoká Šárka – V zastávce Divoká Šárka bude ve večerních hodinách zajištěn přestup z linky 119 na linku 191, aby se dostali lidé pohodlně z Nádraží Veleslavín na Sídliště Na Dědině od každého metra. Pokud cestujícím na Veleslavíně ujede spoj linky 142, nebudou muset čekat večer 20 minut, ale budou moci využít o 10 minut později spoj linky 119 a na Divoké Šárce garantovaně přestoupit na autobus 191.
Luka – U stanice metra Luka bude zajištěn večerní přestup mezi linkami 179/301/352 a 142, čímž vznikne alternativní spojení od metra Nemocnice Motol na Velkou Ohradu. Odjezdy autobusů 179/301/352 navazují v Motole přímo na metro, na Lukách na tyto spoje počká autobus 142 a cestující se rychle dostanou z Motola na Velkou Ohradu i v okamžiku, kdy jim v Motole ujede přímý spoj linky 184.

Změny se dotknou i autobusů na Petřinách.

Změny se dotknou i autobusů na Petřinách.

Minibusové linky v oblasti Petřin a Ruzyně

Změnou projdou minibusové linky 108, 168 a 264. Cílem této změny je zpřehlednit jejich vedení v oblasti Ruzyně, Sídliště Na Dědině a Petřin a zlepšit spojení jednotlivých oblastí zejména ke zdravotnickým zařízením (Ústřední vojenská nemocnice, Poliklinika Petřiny, Nemocnice Motol).

108 – Linka je vedena v nové trase: Sídliště Na Dědině – Divoká Šárka – Drnovská – Ruzyňská škola – Petřiny – Poliklinika Petřiny – Vozovna Střešovice – Bořislavka (v úseku Bílá Hora – Drnovská je nahrazena linkou 168).
168 – Linka je vedena v nové trase: Nové Butovice – Nemocnice Na Homolce – Vypich – Větrník – Petřiny – Sídliště Petřiny – Ruzyňská škola – Jiviny – Bílá Hora (v úseku Větrník – Poliklinika Petřiny – Vozovna Střešovice – Bořislavka je nahrazena linkou 108).
164 – Původní linka 264 bude přečíslována na linku 164 a pojede v trase: Zličín – Sídliště Řepy – Bílá Hora – Vypich – Sídliště Petřiny – Petřiny – Poliklinika Petřiny.

Změny v Patočkově ulici

V důsledku velkého úbytku cestujících a kvůli častým zácpám před křižovatkou Vypich dojde k mírnému omezení počtu autobusových spojů v Patočkově ulici. Obě zdejší linky 180 a 184 zůstanou zachovány, ale každý druhý spoj linky 184 pojede jen v úseku Velká Ohrada – Vypich a nebude už pokračovat na Hradčanskou. „První část cestujících přestala autobusy v Patočkově ulici využívat po otevření metra do Motola, druhá část po otevření tunelu Blanka, který sem přivedl velké množství aut. Aktivně pracujeme na snížení zpoždění, ale řada spojů se v pracovní dny stejně směrem z Dejvic zpožďuje o 20 až 30 minut. Lidé tak logicky začali jezdit metrem ještě víc,“ říká ředitel Tomčík. „Když čekáte na linku 184 u metra v Motole, přijíždí extrémně zpožděná právě z Patočkovy ulice. I to je důvod, proč polovinu spojů ukončíme na Vypichu. Autobusy, které tu začnou, budu ovlivněny zdejšími dopravními problémy minimálně a pojedou na Velkou Ohradu včas.

Zdroj: ROPID