Aktuálně

Přichází další první středa v měsíci a s ní i pravidelná zkouška sirén

4. 5. 2016 siréna Pražský hrad

Ve středu 4. května 2016 proběhne na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. V praxi to znamená, že se ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 2 minut.

Na území Hlavního města Prahy budou těsně před polednem (zhruba dvě minuty) na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce. Pokud budete mít pocit, že ničemu nerozumíte, text přinášíme níže. Často se po vlastní produkci sirén ještě ty mluvící ozvou asi takto: „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén …. ,“ pak to lehce zatrylkuje a nastane klid.

sirény 104Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování se na základě vyhlášky Ministerstva vnitra ČR opakuje každou první středu v měsíci, a to od října roku 2002. Zkouška systému v Hl. m. Praze je aktivována z Operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Před vlastní zkouškou bude v 11:58 hodin z  Operačního střediska krizového štábu hl. m. Prahy odeslána informace o chystané zkoušce cestou elektronických sirén autonomního systému varování a informování Hl. m. Prahy v následujícím znění (v českém a anglickém jazyce):
„Vážení občané, z důvodu prověření provozuschopnosti se dnes ve 12.00 hodin rozezní poplachové sirény na území Hlavního města Prahy trvalým tónem po dobu 2 minut.“
„Dear visitors, In order to check the serviceability of the emergency sirens in the area of the City of Prague, an uniterrupted 2-minute tone will resound today at 12.00 a.m.“

Kolik sirén je v metropoli?

Na území Prahy je varovný signál šířen prostřednictvím 431 sirén. Z toho je 211 elektrických sirén celoplošného systému varování v majetku státu, které jsou schopné generovat pouze akustické signály. Autonomní systém varování a informování Hl. m. Prahy disponuje 220 elektronickými sirénami, které jsou majetkem města a umožňují poskytnout hlasovou informaci o povaze a druhu hrozícího nebezpečí a způsobu ochrany před takovým nebezpečím.

A pokud si chcete udělat představu, jak vlastně to houkání nad Prahou vypadá, tak vám zde nabízíme několik videí na ukázku.

Staroměstské náměstí – 2. prosince 2015
(Vyhlídková lávka Vánočních trhů)

Od Pražského hradu – 1. 8. 2015
(Starbucks Prague Castle v ulici Ke Hradu – Malá Strana)

Na Karlově mostě – 1. 7. 2015
(nad Vltavou, zhruba uprostřed mostu)

Ze střechy radnice Prahy 1 – 5. 11. 2014
(Vodičkova ulice 18 – Nové Město)

Z balkonu radnice Prahy 1 – 1. 10. 2014
(Vodičkova ulice 18 – Nové Město)

Na Václavském náměstí – 6. 8. 2014
(Václavské náměstí 27 – Nové Město)

U rozestavěného Quadria – 2. 7. 2014
(Spálená ulice 22 – Nové Město)