Aktuálně

Propadlých řidičáků jsou v Praze desítky tisíc, nejezdíte s jedním z nich?

9. 1. 2018 řidičský průkaz řidičák 003

Podle informací z Ministerstva dopravy ČR (MD) si vloni vyměnilo končící řidičský průkaz jen 66% motoristů. Znamená to, že v celé republice nyní možná jezdí neplatným průkazem až 270 tisíc osob. Za tento přestupek jim při silniční kontrole hrozí pokuta do 2000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2500 Kč.

V Praze se výměna týkala zhruba 103 tisíc lidí, nejvíce z nich tvořila skupina s věkem 60 a více let – skoro 41 tisíc. A právně u ní eviduje MD i největší procento nevyměněných průkazů – skoro 50%. Zkontrolujte si tedy raději hned, zda máte řidičák platný! I letos budou probíhat povinné výměny řidičských průkazů, kterým končí platnost. V Praze půjde o další desítky tisíc osob.

řidičský průkaz řidičák 002K výměně řidičského průkazu stačí v Praze přijít s platným průkazem totožnosti (a starým ŘP) na Registr řidičů odboru dopravně správních činností Magistrátu hl. m. Prahy v Business Centre Vyšehrad, Na Pankráci 1685/17, 19, Praha 4 (u stanice metra C – Vyšehrad vedle Kongresového centra směrem k Vyšehradu) a donést jednu průkazovou fotografii (lze se nechat vyfotit i na místě).

Lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun.

Za standardní výměnu řidič neplatí žádný poplatek, a to ani v případě, že mu řidičský průkaz již propadl a on žádá o výměnu po termínu. Úřad řidiče za opožděnou výměnu nijak nepokutuje.

Zajímavou statistiku najdete v souboru (XLS) zde: Propadlé ŘP vydané v roce 2007 k datu 20180103

registr řidičů 002