Touláme se

Průvod hrdosti v rámci festivalu Prague Pride omezí v sobotu dopravu v centru

13. 8. 2015 Flyingrainbowflag

Víc než desítka tisíc účastníků se v sobotu 15. srpna 2015 vydá odpoledne na Průvod hrdosti v rámci pátého ročníku týdenního festivalu Prague Pride, který vyrazí z horní části Václavského náměstí a má být zakončen na Letné, kde na něj navazuje hudební festival.

Prague Pride se koná pod záštitou pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která by měla pak i jít v čele průvodu, dále pak ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a radních pro kulturu Prahy 5 a 7 – Petra Hnyka (SZ) a Hany Třeštíkové (Praha 7 sobě).

prague pride 2014 101Festival Prague Pride si klade za cíl otevírání témat, související s postavením LGBT komunity, a chce tak přispět k vytvoření skutečně tolerantní společnosti, kde se nikdo nebude bát přijmout svou sexuální orientaci. Zkratka LGBT označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, tedy osoby s menšinovým sexuálním zaměřením oproti majoritní společnosti.

Pražská policie bude v souvislosti s již zmíněným sobotním karnevalovým průvodem provádět bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku. Policisté antikonfliktního týmu, pořádkoví a dopravní policisté budou přítomni již na Václavském náměstí, kde bude shromáždění zahájeno.

prague pride 2014 103„Sejdeme se pod koněm. Je to tradice. Budeme se na vás těšit už od dvanácti hodin. Pokud nenajdete doma duhovou vlajku, bude k dostání na místě. Stejně tak další nutné propriety jako boa či duhové nalepovací řasy. S sebou vezměte rodinu, přátele, známé a hlavně dobrou náladu. Buďte barevní a dělejte hluk, je to náš den!,“ píší na svém webu organizátoři akce. A následně i přibližují program pochodu: „V jednu hodinu vyrazíme od koně přes Příkopy (překážek se nebojíme) a přes Revoluční (transparenty s sebou) po Dvořákově nábřeží a přes Čechův most až na schody k Letenským sadům. Hendikepované účastníky vezme z nábřeží autobus přímo na Letnou.“

Tomáš Hulan

Tomáš Hulan

Stejně jako na sraz, budou muži zákona dohlížet i na následný průvod, který bude začínat ve čtrnáct hodin na zmiňovaném Václavském náměstí a končit bude na Letné přibližně kolem šestnácté hodiny. „Z toho důvodu musí Pražané a návštěvníci metropole počítat s určitým omezením v ulicích, kterými bude průvod procházet. Jedná se konkrétně o ulice Václavské náměstí, Na Příkopě, náměstí Republiky, Revoluční, Řásnovka, Klášterská, Dvořákovo nábřeží, náměstí Curiových, Čechův most a nábřeží E. Beneše,“ říká mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Vzhledem k tomu, že předpokládaný počet účastníků je patnáct až dvacet tisíc, dojde i k omezení provozu městské hromadné dopravy. Tu, stejně jako ostatní silniční dopravu, budou korigovat dopravní policisté v úzké spolupráci s dispečery Dopravního podniku hlavního města Prahy.

prague pride 2014 102S dalším zásadním omezením provozu počítají policisté, s ohledem na počet účastníků průvodu, na náměstí Republiky. Zde by totiž mohlo dojít k omezení především návštěvníků tamních nákupních center, kteří budou potřebovat odjet v době průvodu z podzemních garáží těchto budov. Jejich čekání na možný výjezd z těchto prostor by se mohlo protáhnout až na několik desítek minut. „Proto apelujeme na návštěvníky lokality náměstí Republiky, aby měli veškeré tyto skutečnosti na zřeteli,“ vysvětluje Hulan.
Na bezpečnostním opatření budou pražští policisté samozřejmě úzce spolupracovat i s úředníky Magistrátu hlavního města Prahy a se strážníky Městské policie hlavního města Prahy.