Aktuálně

Ptačí chřipka se uhnízdila v metropoli, mrtvým ptákům se vyhněte a upozorněte na ně

22. 1. 2017 DSC03679

Vysocepatogenní aviární influenza – nebo též ptačí chřipka – prochází republikou. Metropoli bohužel nevynechala. Před týdnem byl potvrzen výskyt ptačí chřipky u labutě nalezené na Vltavě u holešovické tržnice. Pár dní nato pak též u labutě na Střeleckém ostrově. Má jít o vysoce nakažlivý subtyp H5N8. Tuto sobotu byl virus potvrzen též u skupiny uhynulých labutí pod Karlovým mostem.

Vzhledem k tomu, že se jednalo se o volně žijící ptáky, nejsou proto přijímána žádná mimořádná opatření. U volně žijících druhů se ani nestanovuje ochranné pásmo. Pro komerční chovy platí mimořádná veterinární opatření, které již dříve vydala Státní veterinární správa (SVS). Pro malochovy nadále platí preventivní opatření. Podrobnosti najdete na stránkách SVS ZDE .

A jak ptačí chřipka u opeřenců vypadá?

DSC03699Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu 1 – 2 dnů. Ještě předtím jsou většinou otupělá a mají načepýřené peří, jsou netečná a odmítají se pohybovat. Inkubační doba (časový úsek mezi kontaktem s původcem nákazy a vzplanutím klinických příznaků) je v případě influenzy pouze několik dní. První příznaky se obvykle objeví do jednoho týdne. Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři.

Na co si dát pozor?

Při dodržení základních ochranných pravidel je pravděpodobnost nakažení člověka minimální. Je třeba se vyvarovat všech zbytečných kontaktů s podezřelými zvířaty, uhynulými kusy, ale i s jejich trusem, peřím, apod. K přenosu nákazy totiž dochází především trusem nemocných ptáků. Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psi apod.). Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl též prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.

K zamezení šíření ptačí chřipky vydala SVS informační letáky. Letáky jsou určeny jak drobnochovatelům drůbeže a ptactva, tak veřejnosti. Právě informační leták pro veřejnost obsahuje mimo jiné rady, jak se zachovat při nálezu nemocné či uhynulé labutě, případně jiného volně žijícího ptáka. Jako soubory PDF jsou ke stažení zde: VEŘEJNOST a MALÍ CHOVATELÉ.