Touláme se

Revmaden v OC Chodov pomůže v sobotu odhalit chronická zánětlivá onemocnění zad

5. 10. 2015 revmaden 03

Bolí vás záda déle než tři měsíce, ještě vám nebylo 40 a budíte se nad ránem takovou bolestí, že už nemůžete dospat? S přibývající fyzickou aktivitou bolest během dne ustupuje? Pak můžete být jedním ze 150 tisíc Čechů, kteří trpí zánětlivým revmatickým onemocněním zad – ankylozující spondylitidou, známou jako Bechtěrevova choroba.

Na zlepšení informovanosti o tomto onemocnění a včasnou návštěvu lékaře se letos zaměří Revmadern, který se uskuteční v sobotu 10. října v OC Chodov v Praze. Návštěvníci se zde budou moci předem otestovat a zdarma zkonzultovat svůj zdravotní stav s přítomnými revmatology. Akce se koná u příležitosti Světového dne artritidy.

revmaden 02Jestliže máte v rodině muže mezi 30. a 50. rokem, kterého trápí ranní ztuhlost zad, zbystřete pozornost. Téma se může týkat právě jeho! Není nic jednoduššího, než se nechat zdarma vyšetřit přímo v nákupním centru ve stánku označeném názvem akce – Revmaden. Revamatolog návštěvníky v případě nutnosti doporučí k dalšímu vyšetření na odborném pracovišti.

Podpořte svými kroky Revma Ligu v ČR
Akce však bude mít i sportovně fundraisingový rozměr. Při léčbě Bechtěrevovy choroby je nutností pravidelný pohyb, proto bude její součástí i „Souboj o kroky“. Na běžícím páse bude přes telemost soutěžit Praha s Ostravou o nejvíce ušlých či uběhnutých metrů. Zapojit se může každý podle svých možností, takže se nebojte, nikdo neočekává, že podáte výkon hodný maratonce. Vítězné město získá odměnu ve výši 10 tisíc Kč, které poputují místní pobočce pacientské organizace Revma Liga v ČR. Chůzí či během tak pomůžete lidem s revmatickým onemocněním ve svém městě.

revmaden 01Bechtěrev není nemoc starých
Ankylozující spondilitida, nazývaná také Bechtěrevova choroba, trápila i spisovatele Karla Čapka nebo papeže Jana Pavla II. Projevuje se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře, který vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli. Postihnout může i velké periferní klouby či úpony šlach. Protože se jedná o systémové onemocnění, může se zánět rozvinout i mimokloubně – nejčastěji v očích, na kůži či ve střevech. Nemoc je často mylně spojována s vyšším věkem, opak je ale pravdou. Bechtěrevova choroba totiž postihuje zejména mladé muže mezi 30. až 40. rokem.

Užitečné odkazy: www.revmaden.cz a www.bolestkloubu.cz

revmaden 00.jpg_1