Aktuálně

Richard Bureš: Je potřeba rozlišovat mezi podnikateli a podnikavci

31. 1. 2017 DSC01723

Pravá Praha vám dnes přináší malinko zpožděný, ale i tak zajímavý rozhovor s místostarostou Prahy 1 panem Richardem Burešem. Dozvíte se z něj řadu zajímavostí, které patří ke komunální politice městské části, která má tu výhodu i nevýhodu, že se zde někdy potkávají a jindy zase střetávají pohledy na to, jak by měl střed metropole a starost o něj vypadat.

Richard Bureš

Richard Bureš

Pravá Praha: Co se vám na radnici v plynulém roce povedlo a z čeho máte radost?
Richard Bureš:
Během uplynulého roku se mi potvrdil fakt, že pokud má člověk plné ruce práce, čas běží jako splašený. Jsem rád, že se nám daří postupně dokončovat započaté projekty a především, že lidé mohou vidět už i první výsledky.
Věřím, že nejen mně, ale hlavně občanům Prahy 1, udělala radost pokračující rekonstrukce chodníků. Letos byla opravena například ulice Bílkova, Kozí, Vězeňská, U Starého hřbitova, Břehová a U Milosrdných. Podařilo se nám dokončit úpravy ulice Dušní a zároveň dokončit projekt „Bezpečná cesta do škol“, v jehož rámci vznikly nejen širší chodníky a schodiště před školou, ale především došlo k úpravě vozovky a k celkovému zvýšení bezpečnosti v této oblasti. Doufám, že jsme udělali radost obyvatelům ulice Štěpánská, kde se ve spolupráci s TSK a po diskuzi s rezidenty podařilo před dokončením změnit projekt rekonstrukce ulice a zamezit tak plánovanému zrušení parkovacích míst.
DSC00207Velkou radost mám ze zahájeného projektu boje s graffiti. V roce 2016 se tak jako první podařilo zcela vyčistit zeď pod restaurací Hergetova cihelna na Kampě, která byla dlouhá léta ostudou Prahy. Následovalo hřiště v Masné a zdi mateřské školy v Řásnovce a Za Haštalem.
Osobně jsem velmi rád, že se i díky mé záštitě podařilo uspořádat na Václavském náměstí 8. ročník MDA RIDE, což je benefiční akce na pomoc lidem se svalovou dystrofií. Letos se nám podařilo získat více než milion korun. Máme tedy společně v červnu 2017 co překonávat. V neposlední řadě bych rád zmínil také realizaci zákazu vozítek segway v centru, pokračování testu odpadových nádob Bigbelly, zřízení tramvajové linky číslo 15 spojující nově Náměstí Republiky a Malou Stranu nebo prodloužení minibusu 194 až k metru Malostranská.
Radostí bylo samozřejmě více a já jsem rád, že se věci hýbou správným směrem.

Zdroj foto: facebookový profil ODS Praha 1 a Richard Bureš a jeho tým.Pravá Praha: A kde vás i nadále „bota tlačí“ a proč?
Richard Bureš:
I zde je můj seznam plný věcí, které je třeba řešit. Velkým problémem je například blokové čištění ulic, kdy nerespektování zákazu stání zcela znemožňuje provádět úklid řádně. Problémem je pak také celková čistota v centru. Velká koncentrace lidí, podnikání a mnoha dalších činností generuje obrovské množství odpadků. Ve spojení s bezohledností mnoha lidí, kteří na čistotu příliš nedbají, je udržování čistoty trvalým problémem, kde dlouhodobě suplujeme práci hlavního města.
Občané si oprávněně stěžují na nekoordinovaný nárůst „historických“ aut, které blokují modrou zónu a používají vozy k nabízení služeb turistům. Zde nás bude čekat dlouhý právní boj. Celkově lze konstatovat, že centrum vždy bude lákat nejen řádné podnikatele, ale i všechny podnikavce, kteří se neohlížejí na pravidla a „podnikají“ na úkor obyvatel. Nechci, aby to vypadalo, že Praha 1 chce jen zakazovat, ale mají-li v centru nadále bydlet normální lidé, je třeba nastavit určitá pravidla a hlavně je dodržovat.

Melantrichova - oprava vozovky a chodníků 003Pravá Praha: Logická je i další otázka. Na co se obyvatelé „Jedničky“ mohou těšit, že pro ně udělá radnice v roce 2017?
Richard Bureš:
Kromě obvyklé a často neviditelné práce to bude dokončení některých probíhajících a zahájení nových projektů. Zcela jistě navážeme na postupnou kompletní rekonstrukci chodníků a ulic. Pokračovat bude také rekonstrukce ulice Karolíny Světlé, posuneme se dál v realizaci rekonstrukce Národní, s magistrátem a IPRem budeme plánovat kompletní řešení rekonstrukce ulice Vítězná. Snad budeme vyslyšeni s našimi návrhy i u dalších akcí, jako například propojení tramvajové trati mezi Vinohradskou a Vrchlického sady.
V rámci projektu „CHYTRÁ JEDNIČKA“ pak dojde ke zprovoznění prvních dobíjecích stanic a tím také k zahájení podpory elektromobility v centru města.
Nadále bude pokračovat náš boj s graffiti spočívající nejen v kompletní opravě fasád u budov v majetku městské části, ale i k jejich překrývání jinde ve spolupráci se soukromými vlastníky.
Plánů je hodně, ale bude záležet na tom, jestli najdu další finanční zdroje mimo rozpočet MČ Praha 1, který na plánované projekty bohužel ani zdaleka nestačí. Jsem ale optimistou a věřím, že i příští rok bude co bilancovat.

DSC06701Pravá Praha: Praha 1 často bojuje s magistrátem v rámci svých a jejich představ života v centru. Jaký dáreček by mohl Praze 1 nadělit magistrát, kdyby chtěl?
Richard Bureš:
Hezké by bylo, kdyby přestaly být projekty posuzovány podle toho, z jaké politické strany pochází jejich tvůrce či navrhovatel a začaly být posuzovány podle jejich prospěšnosti Praze a jejím občanům. Snad také dojde k pochopení toho, že městské části znají své území nejlépe, a že když spojíme síly, můžeme vyřešit problémy, které obyvatele trápí.
Problémem samozřejmě zůstává otázka peněz. Praha 1 je v této oblasti dlouhodobě opomíjena a v některých oblastech i neoprávněně krácena. Pořád ale věřím, že se situace obrátí k lepšímu.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 do nadcházejícího roku 2017?
Richard Bureš:
Rád bych občanům Prahy 1, kromě štěstí, pevného zdraví a hodně lásky, popřál, aby se Městská část Praha 1 vyvíjela dle jejich představ, i když si uvědomuji, že každý z nás má představy odlišné. Dále také méně starostí a trochu trpělivosti.DSC04218