Zeptali jsme se

Šárka Chládková Táborská: Žádný problém není hlavní nebo vedlejší, každý problém vnímám jako zásadní

11. 8. 2015 DSC04763

Od komunálních voleb uplynulo již deset měsíců a redakci proto zajímá, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme tedy v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy koaličních zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech a mají „křehkou“ většinu 13 hlasů. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

Jako další nám na náš soubor letních otázek odpovídala dlouhodobě uvolněná členka zastupitelstva Šárka Chládková Táborská (ČSSD). Ta sice není v tomto volebním období členkou rady městské části, ale na starosti má poměrně rozsáhlou oblast, a tomu odpovídá i její zařazení v různých výborech a komisích.

Šárka Chládková Táborská

Šárka Chládková Táborská

Je totiž předsedkyní Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku, dále členkou Kontrolního výboru, předsedkyní Komise obecního majetku, zástupkyní předsedy Komise pro výchovu a vzdělávání, členkou Komise sociální a členkou Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality. A nyní už k otázkám a odpovědím.

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám jako jediné z uvolněných členů zastupitelstva a nečlence rady městské části s kolegy v radě spolupracuje?
Šárka Chládková Táborská:
 Myslím, že nejsem člověk, s nímž by byla obtížná slušná spolupráce, a dobře vím, že v koalici – a nejen v ní – je třeba hledat kompromisy. Ale to není jen o politice, tak to chodí i v životě. S kolegy v radě se mi spolupracuje velmi dobře, protože se všichni ve většině případů o hledání rozumných společných řešení snažíme.

Pravá Praha: Na radnici v podstatě pokračujete v práci, kterou jste započala v minulém volebním období. Jaký máte pocit z práce v komisích, které doznaly výrazných změn?
Šárka Chládková Táborská: 
Velmi dobrý, protože v komisích to je opravdu v první řadě o odborné práci, o konkrétní pomoci občanům a o řešení konkrétních problémů. „Politické dresy“ se většinou oblékají až při zasedání zastupitelstva.

Na Veletrhu sociálních služeb

Na Veletrhu sociálních služeb

Pravá Praha: Myslíte si, že vás ještě ve vašem ranku mohou překvapit i nějací „kostlivci ve skříni“ či věci, které naprosto nečekáte?
Šárka Chládková Táborská:
O svoji skříň strach nemám a věřím, že i ostatní skříně na radnici byly už v minulých letech řádně zkontrolovány a vymeteny. Pokud se ve svém „ranku“ dočkám jakéhokoliv překvapení, chci věřit, že bude jen příjemné.

Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec skutečně v zastupitelstvu prosadit?
Šárka Chládková Táborská:
 Já jsem v první řadě spokojená s tím, co se nám podařilo z volebního programu sociální demokracie prosadit do programu Rady Městské části Praha 1. Radu tvoří koalice ČSSD, TOP 09 a ODS a ta se zavázala, že společný program bude prosazovat i v zastupitelstvu. Takže na vaši otázku odpovídám, že skloubit volební program naší strany s tím, co se dá nakonec prosadit v zastupitelstvu, se nám daří relativně velmi dobře.

Nízkoprahové středisko Drop In v ulici Boršov

Nízkoprahové středisko Drop In v ulici Boršov

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Šárka Chládková Táborská:
 Nutno říci, že žádný problém není hlavní nebo vedlejší; každý problém vnímám jako zásadní. V rámci mých kompetencí mě však nejvíce trápí dopad dlouhodobého směřování protidrogové politiky hlavního města Prahy. Ta je zcela evidentně orientována spíše na následnou represi, a nikoliv na zcela zásadní prevenci u dětí, vedoucí ke včasnému odhalení experimentování dětí s návykovými látkami, k diagnóze závislosti a urychlenému zahájení léčby.

V Nemocnici Milosrdných sester Sv. Karla Boromejského ve Vlašská 36 na Malé Straně se nachází Dětské a dorostové detoxikační centrum, které Praha 1 v rámci boje proti drogám podporuje.

V Nemocnici Milosrdných sester Sv. Karla Boromejského ve Vlašská ulici na Malé Straně se nachází unikátní Dětské a dorostové detoxikační centrum, které Městská část Praha 1 v rámci boje proti drogám podporuje.

Přestože je v České republice počet uživatelů drog víceméně stabilní, dochází k mírnému zhoršení stavu, neboť uživatelé drog se stále vyskytují mezi mladšími ročníky. Pouze cílená a efektivní prevence, vykonávaná ve spolupráci rodičů, škol a lékařů, může tento stav změnit a vést ke snížení počtu uživatelů drog v dospělosti. Na tuto skutečnost jsem již upozorňovala na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, vedla jsem také nespočet jednání s příslušnými zástupci hlavního města pro oblast protidrogové politiky a v této snaze nepolevím ani v tomto volebním období.

Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Šárka Chládková Táborská:
 Kdo má rád jižní Čechy jako já, tak mi určitě potvrdí, že není hezčí místo pro dovolenou – sportovně aktivní, poznávací i lenošivou. Stejně jako každý rok proto trávím horké letní dny na chalupě v jižních Čechách a jsem spokojená. Mám zde spoustu příležitostí ke koupání, fantastickou nabídku cyklotras, krásné řeky a jednu památku vedle druhé.

Pravá Praha: Co byste popřála obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Šárka Chládková Táborská:
 Všem přeji příjemné letní teploty a hlavně to, aby si odpočinuli a aby si udělali dostatek času na své blízké. Návštěvníkům Prahy 1 pak přeji krásný pobyt a ještě krásnější vzpomínky.

DSC04115