Víte to?

Sice je ještě brzo, ale pamatujte: Vánoční stromky do popelnice nepatří!

26. 12. 2015 vánoční stromečky 003

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich.

V opačném případě dochází letos ke změně. „Pokud nemáte popelnici veřejně přístupnou z ulice, například některé činžovní domy a rodinná zástavba, prosíme o odložení vánočního stromku u nejbližších kontejnerů na tříděný odpad,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Radim Mana

Radim Mana

Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nebyly v ulicích příliš dlouhou dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Pražské služby očekávají, že svezou okolo 300 tisíc vánočních stromečků. „Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ vysvětluje mluvčí.

Pražské služby nedoporučují odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby totiž mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.