Lampárna

Střední průmyslová škola zeměměřičská v Hrdlořezích je zachráněna

5. 9. 2016 spsz-zememericska-hrdlorezy-002

Na naši redakci se opakovaně obracelo několik čtenářů s dotazem, jaký bude další osud malé průmyslovky v pražských Hrdlořezích, která pro budoucí uplatnění vychovávala zeměměřiče. Po prázdninách můžeme s radostí sdělit, že vše vypadá dobře.

Střední průmyslová škola zeměměřičská v Praze zahájila nový školní rok v pondělí 5. září 2016, přestože se ještě na jaře zvažovalo sloučení této školy s jinou střední průmyslovou školou z důvodu dlouhodobě nenaplněné kapacity a neekonomického provozu. Přes letní prázdniny se ale podařilo vyjednat pronájem části budovy nově vzniklé ScioŠkole Praha 9. Střední průmyslová škola zeměměřičská je tak zachráněna!

spsz-zememericska-hrdlorezy-001Radní pro školství Irena Ropková v červnu letošního roku rozhodla o pozastavení plánu na sloučení Střední průmyslové školy zeměměřičské se Střední průmyslovou školou stavební Josefa Gočára v Praze 4. Chystaná změna byla původně vedena snahou řešit neudržitelný stav související s nízkou naplněností školy, vysokými náklady na provoz prakticky prázdné budovy a současně nedostatečnými výsledky ze strany vedení školy při snaze situaci řešit.

Po jednáních se zástupci školy, odborné veřejnosti a rodiči byla škole poskytnuta šance urychleně najít nájemce pro nevyužité prostory budovy. Jako zájemce se přihlásila společnost Scio se svým projektem již druhé pražské ScioŠkoly.
ScioŠkola je projekt alternativních soukromých základních škol, které zřizuje společnost Scio. V rámci vzdělávání na těchto školách je kladen větší důraz na kreativitu, svobodu a jedinečnost všech žáků. Vedle Prahy 9 existují tyto školy i v Praze 11, v Brně a Olomouci.

spsz-zememericska-hrdlorezy-004„Během několika týdnů byla na stole dohoda mezi SPŠ zeměměřičskou a ScioŠkolou, následně byly provedeny stavební úpravy na náklady nového nájemce tak, aby objekt vyhovoval potřebám základní školy, která svůj provoz zahájila již 2. září. Příjmy z pronájmu výrazně sníží náklady na provoz budovy, čímž vedení zeměměřičské školy získalo prostor ke zlepšení marketingu za účelem zvýšení zájmu o poskytované obory,“ vysvětlila Irena Ropková.

6809„Oceňuji přístup vedení školy, které se snaží nalézt řešení z doposavad neuspokojivé situace. Věřím, že se během letošního školního roku povede zlepšit propagaci vyučovaných oborů, které jsou v rámci České republiky poměrně unikátní a jejich absolventi se rozhodně nemusí obávat o budoucí uplatnění na trhu práce,“ dodal předseda Výboru ZHMP pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher.

A radost má i redakce Pravé Prahy, která v podobě svého šéfa pamatuje doby, kdy v budově, stále výrazně čnící nad dnešním „Údolím dutých hlav“, vedle sebe v pohodě koexistovala základka i průmyslovka. Malinké foto je z doby, kdy pan šéfredaktor zde nastupoval po srpnové okupaci 1968 do své první třídy.