Aktuálně

Svatojánské slavnosti NAVALIS 2018

12. 5. 2018 Navalis_CZ 21-4000_1

Stejně jako v letech předešlých, tak i v roce 2018 připravuje Svatojánský spolek další ročník Svatojánských slavností NAVALIS. Tentokrát oslavíme první jubilejní desáté výročí, kdy se v novodobé historii uskuteční v Praze obnovené vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS. Dovolujeme si Vás jménem realizačního kolektivu Svatojánského spolku seznámit s aktuálním projektem těchto jedinečných vodních slavností, které jsou zároveň velice těsnou spojnicí mezi českými a evropskými historickými kořeny.

Svatý Jan Nepomucký – patron italských Benátek a gondoliérů

Nedílnou součástí oslav vždy byly a jsou alegoricky zdobené lodě. Městem, které je vzorem nádherných výpravných vodních oslav, jsou italské Benátky. Proto každý rok zveme do Prahy benátské gondoliéry, kteří se stávají neodmyslitelnou složkou těchto velkolepých slavností. Toto propojení není ovšem náhodné nebo samoúčelné. Svatý Jan Nepomucký je jedním z patronů města Benátek a především služebníků vodních – gondoliérů.

Foto Bissone 2Během oslav 2018 budou benátští gondoliéři se svými nádhernými loděmi hlavními protagonisty. Do Prahy s sebou přivezou nejenom klasické gondoly, ale i tzv. Bissone, lodě, které se účastní těch nejzdobnějších tradičních benátských slavností včetně benátského karnevalu. Bissone historicky nikdy neopustily Arsenale – benátskou loděnici a účastníci NAVALIS se tak budou těšit z jejich přítomnosti právě v Praze u Karlova mostu jako jediní na celém světě.

Vodní koncert na hladině Vltavy – Benátky v Praze

Svatojánské slavnosti NAVALIS 2018 budou samozřejmě výjimečné množstvím lodí, které připlují oslavit svého patrona do hlavního města České republiky. NAVALIS 2018 budou nadále pokračovat v obnovené tradici i svým jedinečným hudebním programem. V období baroka, byly tzv. vodní hudby komponovány vždy pro jednotlivé ročníky, dle tohoto kánonu v roce 2018 zazní již potřetí autorská hudba z pera skladatele Kryštofa Marka. Skladatel, dirigent a čerstvý držitel Českého lva představí ve světové premiéře sedmivětou symfonickou skladbu Benátky sv. Jana Nepomuckého.

nav 2014 014Cíle projektu

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou nápodobou původního barokního vodního představení, které se v Praze na Vltavě konalo od počátku 18. století. Novodobými slavnostmi, kterými od roku 2009 navazujeme na tradici jedné z mála pražských oslav, chceme obnovit jejich slávu a především uctít kult života a mučednické smrti právě Jana Nepomuckého.

Přiblížením duchovního poselství sv. Jana Nepomuckého široké veřejnosti jsou Svatojánské slavnosti NAVALIS jedinečnou příležitostí připomenout nejen obyvatelům Prahy, ale i návštěvníkům města z cizích zemí, slávu reprezentativního sídla České republiky.

Svatojánské slavnosti NAVALIS rok od roku od jejich obnovení vstupují do povědomí Pražanů, jakožto neodmyslitelná událost roku pomalu dosahují takového věhlasu, jako například benátský karneval a stávají se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa.

A na co se můžete těšit?

14. května

14:00 až 18:00 – Benátské odpoledne na Hergetově cihelně
18:00  – Mše svatá ke cti sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežky České – zazní oratoria pro sbor a varhany (Kostel sv. Františka z Assisi)

15. května

15:00 – Slavnostní zdobení koní (Hradčanské náměstí)
17:15 – Žehnání jezdcům, koním a poutníkům (Hradčanské náměstí)
18:00 – Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava
19:15 –  Svatojánské procesí na Karlův most
20:30 – Regata lodí, seskok parašutistů, let rogal, plavba otužilců (Karlův most)
20:45 – Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí
21:10 – Světová premiéra koncertu Benátky sv. Jana Nepomuckého (pod Karlovým mostem)
22:00 – Velkolepý svatojánský ohňostroj na Vltavě

Program ke stažení jako PDF: Program NAVALIS

Zdroj: TZ Pražské Benátky

Foto Bissone 1