Zeptali jsme se

Tomáš Macháček: Pevně věřím, že všichni kostlivci ze skříní už odpočívají na věčnosti

27. 8. 2015 TM roz 004

Od podzimních komunálních voleb 2014 uplynulo již deset měsíců a redakci proto zajímá, jak se na toto období dívají politici z centrální městské části. Oslovujeme tedy v rámci letních rozhovorů jednotlivé zastupitele z vedení Prahy 1 či šéfy koaličních zastupitelských klubů s několika podobnými otázkami, které pak i adresněji cílíme do oblasti jejich působení.
Radniční koalice vznikla na ustavujícím zasedání na Žofíně 25. listopadu 2014 a tvoří ji TOP 09, ČSSD a ODS s následujícími počty zastupitelů: 7, 3 a 3, kteří jsou sdruženi ve svých klubech a mají „křehkou“ většinu 13 hlasů. V zastupitelstvu jsou ještě opoziční kluby – Klub nezávislých (3), Klub Praha 1 rodina (2), Klub Zelená pro Jedničku (2), Klub Trojkoalice (4) a jeden zastupitel je bez klubové příslušnosti.

Tomáš Macháček

Tomáš Macháček

Jako další nám na náš soubor letních otázek odpovídal radní Tomáš Macháček (TOP 09), který má na radnici na starosti bytovou politiku, pronájem bytů, nebytových prostor a částí domů, prodej nemovitého majetku, správu nemovitostí, navyšování bytové resp. nebytové plochy na území MČ Praha 1 a zastupování MČ Praha 1 v rámci společenství vlastníků.

Pravá Praha: Koalice bývá na rozdíl od manželství o rozumu a hledání společných řešení. Jak se vám s kolegy v radě spolupracuje?
Tomáš Macháček:
S kolegy se mi spolupracuje dobře, jelikož nám všem jde o společnou věc – tedy co nejpříjemnější život v Praze 1. Když se o něco přeme, má to vždy racionální podtext.

TM roz 002Pravá Praha: Jako radní pokračujete na radnici již druhé volební období, jak se liší toto od předchozího?
Tomáš Macháček: Všichni jsme nějak zestárli… (směje se) Ne, vážně: mám pocit, že logicky vidím problematiku majetku více do hloubky, než když jsem se této oblasti před více než čtyřmi lety ujímal.

Pravá Praha: Čas od času se na zastupitelstvu řeší věci, které mají původ ve vzdálenější minulosti. Kolik myslíte, že se ještě na radnici skrývá překvapení typu „kostlivec ve skříni“?
Tomáš Macháček: Na toto neumím a ani nechci odpovědět jinak, než že pevně věřím, že všichni kostlivci už odpočívají na věčnosti.

TM roz 003Pravá Praha: Jak se vám daří skloubit volební program vaší strany s tím, co se dá nakonec prosadit?
Tomáš Macháček: Snažíme se převelice, ale máme ještě další dva koaliční partnery, tudíž musíme dělat vzájemné kompromisy. S jedním koaličním partnerem kompromisy bolí méně, s druhým více, ale to je demokracie.

Pravá Praha: Jaké tři hlavní problémy v rámci vašich kompetencí na Praze 1 vidíte a co pro jejich řešení hodláte udělat hned a do budoucna?
Tomáš Macháček: Stálými a největšími úkoly v mé gesci jsou podpora fungovaní společenství vlastníků jednotek a maximální výnos z pronájmu nemovitého majetku, samozřejmě s přihlédnutím k výjimečnosti provozoven v rámci základní občanské vybavenosti. Jde o kontinuální práci.

TM roz 001Pravá Praha: Je léto, čas dovolených. Jak případné volno trávíte vy?
Tomáš Macháček: Byl jsem týden u moře, po návratu na mě „vyskočily“ vaše otázky, takže jsem hned zpátky u práce.

Pravá Praha: Co byste popřál obyvatelům Prahy 1 i návštěvníkům centra metropole ve zbytku prázdnin?
Tomáš Macháček: Těch dní už moc nezbývá, tak snad jen: prázdniny končí až 31. srpna o půlnoci!