Touláme se

Tři králové opět poplavou ledovou Vltavou

2. 1. 2016 Tříkráloví otužilci 2015  004

Na Kašpara, Melichara a Baltazara – tedy ve středu 6. ledna 2016 – již tradičně poplavou tříkráloví otužilci za převoznickým punčem do Pražských Benátek. Více než tři desítky odvážných plavců se ponoří do chladných vod Vltavy pod Karlovým mostem a urazí svou mrazivou pouť, aby požehnali Muzeu Karlova mostu.

Prakticky v pravé poledne se s panoramatem Hradčan v zádech se ponoří do ledové Vltavy plavci a plavkyně České otužilecké unie, aby se již pošesté zúčastnili tříkrálové plavání v samém srdci hlavního města pod Karlovým mostem. Jejich akce vždy vzbudí velký zájem veřejnosti, jak při fotografování před plavbou, tak i při samotné koupeli ve vodách Vltavy.

Jen škoda, že svátek Tří králů připadá na den v pracovním týdnu, jinak by bylo zájemců o tuto podívanou určitě více. Ti, co pracují v centru, přesto mají jistou šanci jim přijít zafandit, když zkrátí svůj čas oběda.

Tříkráloví otužilci 2015  104 Tříkráloví otužilci 2015  102Sraz mají otužilci v budově Muzea Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, které jim slouží jako zázemí a odkud nejprve vyrazí na tradiční focení – jak u muzea, tak i na nábřežní zdi pod Staroměstskou mosteckou věží. Pak sestoupí do podzemí – do přístaviště Judita – kde se nalodí na plavidlo z flotily Pražských Benátek. Loď Vodouch pak s otužilci na palubě zastaví v místě, kde bylo do Vltavy svrženo tělo sv. Jana Nepomuckého, patrona všech plavců a loďařů. Zde plavci včele s korunovanými hlavami vstoupí do vody a zamíří zpět do přístaviště Judita, které je schované pod prvním obloukem Karlova mostu a zároveň posledním dochovaným obloukem mostu Juditina. V cíli si tříkráloví otužilci připijí převoznickým punčem a symbolicky požehnají Muzeu Karlova mostu.

Tříkráloví otužilci 2015  134Předseda České otužilecké unie a houževnatý propagátor otužování Vladimír Komárek poté spolu s převozníkem pražským Zdeňkem Bergmanem odmění každého účastníka plavání pamětním diplomem a volným lodním listem na plavbu Pražskými Benátkami se vstupem do Muzea Karlova mostu, kde až do 3. 2. 2016 probíhá výstava betlémů „Jak se rodí betlémy“.

Harmonogram akce:

11:55 – Fotografování otužilců před Muzeem Karlova mostu
12:00 – Vyplutí lodi Vodouch s otužilci na palubě
12:20 – Připlutí otužilců do přístaviště pod poslední zachovaný oblouk Juditina mostu

A na závěr ukázky z minulých ročníků: