Aktuálně

Tříkrálové otužilce nerozhodilo ani jarní počasí

6. 1. 2018 DSC09867

V samotném srdci Prahy se v sobotu 6. ledna 2018 v pravé poledne uskutečnil již osmý ročník pěkné nové tradice, kterou bezesporu Tříkrálové otužilecké plavání, s douškou „za převoznickým punčem“, je. Divácky zajímavou akci pořádají Pražské Benátky ve spolupráci s Muzeem Karlova mostu a Českou otužileckou unií a i dnes jí přihlížely z mostu stovky turistů, místních i návštěvníků metropole.

Letošní ročník byl poněkud netradiční podmínkami, které v Praze panovaly. Teplota vody byla na leden překvapivé 4 stupně Celsia a vzduch se „tetelil“ na stupních osmi. Všemu pak kralovala i modrá obloha, která spolu s Vltavou, Karlovým mostem a Hradčany v pozadí vytvořila krásnou kulisu celého otužileckého plavání.

DSC03255Borcům, kterých bylo ve vodě 37, komplikoval rázná tempa jen poměrně silný proud. Přesto plavbu od místa, kde byl z mostu svržen do vody sv. Jan Nepomucký až do přístaviště v oblasti posledního dochovaného oblouku Juditina mostu pod Křižovnickým náměstím, kde byl cíl, zvládli všichni na jedničku. A to mezi plavci na zhruba dvousetmetrové trati byli jak děti (nejmladšímu Martinu Chytilovi je osm let a jeho bratrovi Jakubovi jen o dva více), tak i ženy a nejstarší plavec Milan Řípa již počítá sedmou desítku křížků života.

A jak to celé probíhalo? Sraz si dali otužilci v milém prostředí Muzea Karlova mostu, kde měli v expozici výstavby mostu svou převlékárnu. Krátce před polednem se pak vyhrnuli na Křižovnické náměstí, kde se probíhalo tradiční fotografování účastníků s pozadím Pražského hradu. Již zde budili spoře odění odvážlivci pořádný poprask. Pak se celá kumpanie odebrala, následována zpravodajskými štáby, do podzemí, kde mají Pražské Benátky své unikátní přístaviště Judita.

DSC03279Zde postupně proběhlo nalodění otužilců i sedmé velmoci do dvou větších a řady menších výletních lodí a vyplulo se na řeku. Po chvilce, až se flotila dostala do cílového prostoru pod Karlovým mostem a srovnala se, nastal očekávaný výsadek. Ten probíhal na etapy, plavců bylo opravdu hodně. Jako první do vln a proudu Vltavy vstoupili hlavy korunované a pak už do vody slézali, padali a skákali všichni ostatní.

Největší zájem novinářů budili samozřejmě všichni „Tři králové“, kteří museli šlapat vodu, podávat rozhovory a počkat, až se na všechny dostane řada. Ke cti sedmé velmoci je potřeba podotknout, že ve vodě byl i jeden její televizní zástupce. Zbytek otužilců mezitím plaval k přístavišti, kde na ně z ostrůvku koukaly dost překvapené labutě. Celé dění pak jistili z člunu i vodní záchranáři, ale jejich zásah ale nebyl naštěstí zapotřebí, byť novinářské loďky se snažily ukázat davům na Karlově mostě i svá břicha. Když se totiž loví záběry, tak se příliš nekouká na to, kolik lidí už na jedné straně člunu stojí… a k bortům měla voda občas nebezpečně blízko.

DSC09906Zatímco valná část odvážných plavců již zamířila za teplem, pučem, čajem a vynikající čočkovou do prostor Muzea Karlova mostu, tak Kašpar, Melichar a Baltazar teprve vylézali z vody. Následoval jejich pozdrav a zamávání přihlížejícím a už se šlo na to další důležité, tedy ozdobit portál vchodu do muzea klasickým K + M + B  2018. Tohoto čestného úkolu se, jak je již zvykem, ujal předseda České otužilecké unie pan Vladimír Komárek.

DSC03371Borce v muzeu, kromě „rozmrzání“ u nápojů, polívky a cukroví čekala i odměna v podobě pamětního listu o absolvování plavby, která je doplněna volným lodním listem a vstupenkou do muzea. Odměňování účastníků se kromě šéfa otužilců a zbylých dvou králů ujal i ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman, převozník pražský. Největší ovace zde pochopitelně zazněly při oceňování obou odvážných bratrů Chytilových.

Rozsáhlou fotogalerii více než stovky obrázků z Tříkrálové plavby otužilců i dokumentární video s délkou přes 15 minut najdete na facebooku webového portálu Pravé Prahy na odkazu ZDE a ZDE .

DSC09857 DSC09863 DSC09888 DSC09900 DSC09918 DSC09927

A pro ty, co je zajímá, jaké podzemí se skrývá pod Karlovým mostem na jeho staroměstské straně nelze než doporučit některou z plaveb v režii Pražských Benátek a také návštěvu samotného Muzea Karlova mostu .

Text a foto: Pravá Praha

DSC09867