Víte to?

U Zlaté kapličky bude mít Václav Havel náměstí

27. 9. 2016 namesti-vaclava-havla-piazetta-nova-scena-narodni-divadlo-001

Rada hlavního města Prahy tento týden schválila návrh, aby Piazzetta Národního divadla nesla napříště jméno náměstí Václava Havla. Podnět k tomuto pojmenování vyšel od ředitele Národního divadla Jana Buriana a Radě hl. m. Prahy ho předložila primátorka Adriana Krnáčová.

Návrh vzbudil na sociálních sítích rozdílné reakce. Příznivci zesnulého prezidenta vesměs souhlasí, některým z nich se to zdá ale málo. Havlovi kritici zase tvrdí, že pojmenování letiště a lavička na Malé Straně bohatě stačí.

Veřejné prostranství, které je nyní známo jako Piazzetta Národního divadla, bylo navrženo významným českým architektem Karlem Pragrem jako součást projektu výstavby Nové scény a její provozní a restaurační budovy. Prostranství v současnosti slouží k setkávání lidí všech věkových kategorií v rámci kulturních a společenských akcí, které zde Národní divadlo pravidelně pořádá. Zároveň odděluje dvě zdánlivě odlišné budovy, které mají společný účel – vytvářet a prezentovat divadelní tvorbu na nejvyšší umělecké úrovni.

„Těší mě, že radní s mým návrhem souhlasili. Václav Havel byl mimo politiku především dramatik, a tak je symbolické, že po něm bude pojmenováno veřejné prostranství vedle nejvýznamnějšího českého divadla. Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskuzi, o svobodné myšlení a o humanitu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Zdroj: MHMP

namesti-vaclava-havla-piazetta-nova-scena-narodni-divadlo-009namesti-vaclava-havla-piazetta-nova-scena-narodni-divadlo-004 namesti-vaclava-havla-piazetta-nova-scena-narodni-divadlo-006