Víte to?

V centru metropole začíná tradiční prodej vánočních kaprů

20. 12. 2016 prodej-kapru-2016-005

Štědrovečerní ryba patří k symbolům našich vánoc. S předstihem několika dní se proto na řadě míst v metropoli začínají objevovat kádě s kapry, které jsou vděčným poutním místem pro rodiče s dětmi. Jak si Pravá Praha ověřila, tak v centru metropole se již prodej ryb začíná rozbíhat. Prodej kaprů v centru končí většinou den před Ježíškem a to se pak odpoledne již jen doprodává, kdo zaváhá, musí pak další den dopoledne již jen na sádky.

Pan Mirek Blecha z Vysočiny, na kterého u kostela sv. Jindřicha a Kunhuty, naproti Jindřišské věži, můžete narazit pravidelně již po mnoho let, nám řekl, že hlavní nápor teprve čeká. Velký zájem je o kapříky okolo 2,5 kila, které teprve ve větší míře nechá dovézt na další dny. Ale i ti tříkiloví a větší vypadali pěkně.

prodej-kapru-2016-001„Zatím lidé chodí více na koukanou, než nakupovat. Jsem zde již od pondělí a bylo tomu tak i v jiných letech. Přijdou, podívají se, poptají, do kdy zde budu a někteří si kapra na určitý čas i objednají. Velký zájem je i o zpracování ryby,“ říká rybář i prodejce Blecha. A za tu chvilku, co jsme se u stánku bavili, tomu opravdu tak bylo.

Za 60 korun se většině lidí opravdu vyplatí si nechat kapra připravit dle vlastního přání. Zabití je gratis, a další zpracování pak volitelné. Od stánku tedy můžete odejít s igelitkou, ve které je už ryba připravená na řízky a v dalším sáčku pak hlava a vnitřnosti na polívku. Je jen na vás, zda si u kapra necháte třeba i stáhnout kůži, nebo zda raději máte podkovy či filety.

prodej-kapru-2016-004I naše redakce to loni zkusila a nelitovali jsme, takže letos půjdeme do kapra i se zpracováním zase. Nehledě na to, že je pěkné koukat, jak to jde, když se to umí. A jak by se měli prodejci kaprů chovat se můžete podívat v našem starším článku na odkazu ZDE .

Trošku složitější je pak se orientovat v různých jakostních třídách. Někde prodejci používají označení I. třída (1,9 – 4,9 kg což odpovídá zhruba délce 48 až 63 cm) a II. třída (1,2 – 1,8 kg odpovídá zhruba délce 41 až 47 cm). Jinde pak jen třeba do 2,5 kila a výběr nad 2,5 kila (a jen pro orientaci: 1,0 kg je cca 40 cm, 2,5 kg je cca 52 cm, 3,0 kg je cca 55 cm a 4,0 kg je cca 60 cm). Tomu pak odpovídá i cena za kilo živé váhy ryby. V nižší kategorii se ceny pohybují od cca 70 do 90 korun za kilo, v té vyšší pak až do 110 korun.