Aktuálně

V jednotě je síla, řekly si některé městské části a začínají více spolupracovat

2. 5. 2016 DSC08701

V prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí proběhlo 2. května 2016 podepsání memoranda o spolupráci čtyř městských částí. Úvodní iniciativy se chopily Prahy 1, 2, 3 a 9, které v řadě případů spojují společné problémy, které podle jejich názoru magistrát příliš neřeší nebo řeší špatně. I když signatáři dokumentu oblékají dres ODS, věří, že stranická příslušnost nebude i pro další městské části problémem a jsou v tomto zcela otevření.

V rámci své činnosti se městské části potýkají s obdobnými problémy, ať již jde o otázky týkající se MHD, stavební činnosti či dopravy. Většina z nich také vyžaduje spolupráci a jednání s Magistrátem hlavního města Prahy. Koordinace, výměna informací a zkušeností je tak velice důležitá. Z tohoto důvodu se rozhodly městské části vytvořit společné memorandum o spolupráci, díky němuž se jim bude do budoucna dařit sladit své střednědobé a dlouhodobé plány.

DSC08698Základními body spolupráce budou například obnova tzv. desetiletého plánu, tedy koordinace jednotlivých prací jako jsou výkopové práce, úpravy chodníků a povrchů komunikace; otázky regulace dopravy; řešení dopravy v klidu; prosazování urychleného dokončení obou okruhů a spolupráce při zavádění chytrých technologií (tzv. Smart City) v oblastech jako např. odpadové hospodářství, parkování, elektromobilita atd.

Zástupce starosty MČ Praha 1 Richard Bureš při podpisu memoranda uvedl, že jeho městská část přímo sousedí s Prahou 2 a v podstatě i s Prahou 3 a všichni netrpělivě čekají na další osud tramvajové dopravy v lokalitě poté, co se na delší dobu uzavře kvůli rekonstrukci například Ječná. Signatáři také mají řadu připomínek k systému zón placeného stání a mnoha dalším otázkám fungování metropole. V podobném duchu pak promluvili i zbývající signatáři dokumentu – zástupce starostky MČ Praha 2 Jan Korseska, zástupkyně starostky MČ Praha 3 Lucie Vítkovská a radní MČ Praha 9 Tomáš Holeček.