Aktuálně

V průmyslové zóně v Hostivaři hořela v noci galvanovna

27. 10. 2016 v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-002

Ve Štěrboholské ulici v noci ze čtvrtka na pátek 27. října 2016 došlo k požáru, který mohl mít vážné následky pro své blízké i vzdálené okolí. Pražští hasiči nicméně včasným zásahem zabránili vzniku ekologické katastrofy. Od plamenů uchránili lakovnu i sklad kyanidu.

Požár v objektu galvanovny zaznamenalo čidlo ve 2:07 hod. a ostraha objektu ihned zalarmovala hasiče. Operační středisko přijalo hlášení a na místo vyslalo čtyři jednotky profesionálních hasičů.
Ve 2:17 už byla první jednotka na místě a požár střechy byl v plném rozsahu na ploše cca 30×30 m. Na místo byly povolány další jednotky profesionálních hasičů i jednotek sboru dobrovolných hasičů.

v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-004V galvanovně se nacházely tlakové lahve a zhruba 6 kubíků kyseliny chlorovodíkové a další chemikálie. Vedle chemické provozovny přímo v objektu je sklad kyanidu, z druhé strany zase lakovna a měnírna. Z objektu se také v průběhu hašení ozvaly exploze. Nebezpečí představovaly nejen zplodiny hoření, hasiči hasili v dýchací technice, ale také voda pod nohama hasičů, kdy nebylo jasné, jaké všechny chemikálie se v galvanovně nacházejí.

v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-001Na místě zasahovali také chemici z Petřin, kteří měřili únik nebezpečných látek do ovzduší a vyměňovali zasahujícím hasičům vydýchané lahve za nové. Změřili i hasební vodu, ve které se hasiči pohybovali, a mohli s určitostí říct, že hasičská obuv je ochrání. Naměřené hodnoty úniku nebezpečných látek do ovzduší nepřekročily stanovené limity, nebezpečí lidem v okolí nehrozilo.

Hasiči měli požár pod kontrolou ve 4:40 hod. Nikomu ze zasahujících se nic nestalo. ZZS HMP si nicméně převzala do péče jednoho strážného z objektu, který se nadýchal zplodin hoření. Příčina vzniku požáru je v šetření, škoda byla předběžně vyčíslena na 60 milionů korun a na místo byl povolán statik k posouzení bezpečnosti stavby.

v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-003 K nočnímu požáru dorazil i radní pro bezpečnost

Jelikož si požár střešní konstrukce haly s galvanovnou ve Štěrboholské ulici na Praze 15 vyžádal vyhlášení třetího stupně požárního poplachu, na místo se osobně dostavil i radní pro bezpečnost Libor Hadrava a Lenka Pivovarová, zastupující tajemníka Krizového štábu hl. m. Prahy.

v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-006„Telefonicky jsem byl informován o rozsahu požáru, na základě čehož jsem se rozhodl být akci přítomen. Mohu konstatovat, že příslušníci záchranných sborů odvedli velmi dobrou práci. Požárem totiž byla zasažena střešní konstrukce haly s galvanovnou, kde byly uskladněny zásobníky s kyselinou chlorovodíkovou a kyanidy. Díky profesionálně odvedenému zásahu však žádné nebezpečné látky neexplodovaly ani neunikly mimo areál,“ uvedl radní Hadrava.

Do zásahu se zapojilo devět jednotek Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy (HZS HMP) a šest jednotek Sborů dobrovolných hasičů, z důvodu velkého množství nasazené techniky byl Policií ČR uzavřen vnější prostor kolem haly a byla povolána Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP). Celkem bylo z prostoru zásahu evakuováno 9 osob.

 

Zdroj: HZS HMP

v-prumyslove-zone-v-hostivari-horela-v-noci-galvanovna-005