Aktuálně

Vánoční strom již z České Lípy míří na Prahu

22. 11. 2015 IMG_2323

V České Lípě byl dnes ráno pokácený smrk ztepilý, který poputuje do Prahy na Staroměstské náměstí. Budoucí Vánoční strom byl starý přibližně 68 let, je vysoký 22 metrů a váží 6,8 tuny. V devět hodin s jeho kácením začal dvojnásobný mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Smrk stál na pozemku českolipské firmy Fehrer Bohemia, které ho Praze nabídla. „Byl to trošku nápad z recese, strom by stejně musel padnout, kvůli další výstavbě a tak jsme ho přihlásili do soutěže o strom pro Prahu. Překvapilo nás, že jsme zvítězili,“ uvedl jednatel společnosti Pavel Mooz. „Kácet stromy nás nijak netěší, mně bude chybět, ale doufám, že u něj lidé najdou vánoční pohodu, klid, štěstí a lásku,“ dodal Mooz s tím, že firma pokácený strom nahradí výsadbou minimálně desítky nových stromů. Počítali s tím již dlouho předtím, než se dozvěděli, že právě jejich smrk vyhrál v konkurenci dvou tuctů dalších.

IMG_2326„Strom je krásně rostlý, za poslední roky i pěkně zmohutněl a především stál na dobře dostupném místě, takže se nevyskytly žádné problémy s těžkou technikou a manipulací se stromem,“ řekl Petr Hozák, ze společnosti Taiko, která Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí pořádá.

Jiří Vorlíček

Jiří Vorlíček

Poté, co byl smrk uvázán na jeřáb, pustil se práce s pilou Jiří Vorlíček. „Při kácení stromu je už pokaždé cítit předvánoční atmosféru. Kácení není jednoduché, musíte vše koordinovat s obsluhou jeřábu. Je důležité, aby strom zůstal viset a nepoškodil se,“ řekl Vorlíček, jemuž trvalo necelým pět minut, než strom podřízl.

Tím pro něj práce nekončila, naopak, čekal ho dvouhodinový boj, kdy s pilou musel do výše dvou metrů opracovat kmen na předepsanou míru tak, aby se v Praze mohl ukotvit na předem připravené místo. Následně jeřáb smrk uloží na nový tahač a ve tři hodiny odpoledne vyrazí směrem na Prahu.  Přenocuje sice napřed v logistickém parku Úžice před metropolí, kam by, pokud pánBůh, doprava i počasí dá, měl by dorazit oko 17:30 hod. Na Staroměstské náměstí by pak strom měl dorazit v úterý, 24. listopadu 2015 v jednu hodinu ráno a stavět a kotvit by se měl do půl čtvrté. Pak se již na něj mohou přijít Pražané juknout, jak se bude postupně zdobit.

IMG_2305 IMG_2312 IMG_2316IMG_2303IMG_2331IMG_2326IMG_2317 IMG_2320 IMG_2330

A na závěr malinké video z kácení. Jen v poslední třetině natočte hlavu, tablet či telefon, nějak se smrček nechtěl vejít do záběru. A tak, než tam dávat po stranách černé pruhy či udělat úplně rozmazaný výřez, tak jsme to nechali na vás :-)

Text, foto i záběry kácení pro Pravou Prahu poslal náš čtenář Vašek Šámal, za což mu velký dík!