Víte to?

Včeličky nanosily med i na magistrát

22. 8. 2016 Vcely_13

Od letošního května stojí na střeše Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy šest včelích úlů a pražská primátorka Adriana Krnáčová minulý týden stočila historicky první magistrátní med. Stočit by se mělo podle odhadů 100 až 120 kilogramů.

Včelí úly na pražských střechách už nejsou žádná exotika. Už jsou běžně k vidění na střechách obchodních center, hotelů, Národního divadla nebo v Botanické zahradě v Troji a od května letošního roku i na střeše Nové radnice. „Jsem moc ráda, že se podařilo zrealizovat nápad mít magistrátní včely, díky čemuž se dnes můžeme těšit z historicky prvního magistrátního medu, který hrdě ponese název Metropolitní med,“ radovala se pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Vcely_20Praha je extrémně zelené město plné parků, zahrad a sadů. „Rádius snůšky mají kolem pěti kilometrů, takže bez problémů doletí na Petřín nebo až do Stromovky. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější, pestřejší, než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky. Praha navíc nabízí až o měsíc delší období možnosti květu rostlin, protože akumuluje teplo. Rostliny tu kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu. Očekáváme, že bychom z této várky měli stočit 100 až 120 kilogramů medu,“ řekl včelař Zdeněk Růžička, který se o magistrátní včely stará.

„Med, který naše včely nasbíraly, budeme rozdávat nejen tuzemským, ale i zahraničním návštěvám, aby tak každý měl možnost ochutnat kapku zlaté Prahy. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že med je opravdu výborný,“ dodala Krnáčová.

Zdroj: MHMP