Touláme se

Na Staroměstské radnici probíhá výstava maleb a kreseb Evy Švankmajerové

22. 8. 2015 eš 104

Až do pátku 4. září 2015 se můžete zajít podívat na retrospektivní výstavu malířského a kresebného díla Evy Švankmajerové. Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin v krásných prostorách Křížové chodba a Rytířského sálu Staroměstské radnice. Vstup na výstavu je zdarma.

Výstava Eva Švankmajerová 75-10 se koná při příležitosti nedožitých 65. narozenin a 10. výročí autorčina odchodu nabízí reprezentativní průřez její tvorbou od poloviny 60. let až do autorčiny smrti. Najdete zde jak ironicky pseudonaivistické začátky, tak i pozdější expresivní figurativní malbu. Výrazným tématem malby Evy Švankmajerové je pak ženský úděl s jeho sexualitou, radostmi i bolestmi.

eš 103Eva Švankmajerová, básnířka, malířka, prozaička a manželka filmového režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera, byla od přelomu šedesátých a sedmdesátých let dominantní členkou československé surrealistické skupiny. Spolupracovala jak se svým manželem, tak i například s Jurajem Herzem, Evaldem Schormem či Jaromilem Jirešem.
Byla držitelkou pěti Českých lvů: za nejlepší výtvarný počin za filmy Lekce Faust Šílení, za nejlepší výtvarné řešení za film Otesánek a za nejlepší filmový plakát k filmům Otesánek Šílení.

„Pro Prahu 1 je ctí podpořit výstavu představující dílo Evy Švankmajerové, umělkyně významné, všestranné a právem oceňované, od jejíhož náhlého odchodu bohužel uplynulo už deset let,“ řekl radní Prahy 1 pro oblast kultury Jan Krejčí (TOP 09), při slavnostní vernisáži.Expozici navíc udělil svoji záštitu i starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

eš 101 eš 102 eš 106