Víte to?

Večerní aukce u Hejtmánků s pěknými rekordy

4. 12. 2016 10__tomas_hejtmanek_kubisticke_bufe_kubisticke_stolni_hodiny_habansky_dzban_obraz-frantiska-hudecka_foto-arthouse-hejtmanek_repro-zdarma

První večerní aukce pořádaná 1. prosince 2016 Galerií Arthouse Hejtmánek v Praze 6 a určená zejména pro náročné klienty přinesla řadu překvapení i nové autorské rekordy. Pozornost směřovala zejména k nejvýše dražené položce, obrazu Judita s hlavou Holoferna Johanna Spilberga z roku 1650, startující na částce 7 milionů Kč: dech beroucí výjev ze Starého zákona pocházející ze sbírek ruského cara Mikuláše II. získal nakonec zájemce na telefonu za 11 656 000 Kč.

Nový aukční rekord zaznamenal malíř Vlaho Bukovac, jehož obraz Studentky v ateliéru byl po dramatické licitaci vydražen za 4 216 000 Kč. Autorského maxima se v samotném finále aukce dočkal i Jiří Kolář s efektním objektem Hvězdné jablko, který se z vyvolávací ceny 80 000 Kč vyšplhal až na rekordních  620 000 Kč. Celková částka všech vydražených děl činila 66 562 000 Kč. Z 89 položek se celkem prodalo 82%. Všechny ceny jsou už uvedeny včetně aukční provize.

1__judita_s_hlavou_holoferna_johannesspilberg_foto-arthouse-hejtmanek-reprozdarma

Judita s hlavou

Aukce pro náročné

V kategorii obrazů, ale i starožitností, nábytku, zbraní a užitého umění se u Hejtmánků sešlo nebývalé množství vynikajících a někdy zcela ojedinělých děl. Není proto divu, že v mnoha případech došlo k prodejům za vysoké částky a s nebývalými nárůsty.

„Večerní aukce měla za cíl nabídnout především díla objevná – ať už proto, že byla dosud neznámá, jsou mimořádně cenná nebo něčím překvapivá, a tím pádem i sběratelsky přitažlivá,“ uvedl galerista Tomáš Hejtmánek (na úvodním snímku – pozn. red.), který u nás večerní aukci uspořádal v tomto rozsahu poprvé v historii. „Cílem aukce bylo nabídnout méně položek, avšak mimořádné kvality, za vyšší hodnoty a těm, kteří je dokáží ocenit – náročným zájemcům a sběratelům. A to se také dokonale podařilo,“ dodal galerista, podle něhož aukce přišla v momentě, kdy zájem lidí ukládat peníze do umění vyletěla zejména v posledních měsících doslova raketově vzhůru.

Vedle Spilbergovy Judity vydražené v Arthouse Hejtmánek v aukční premiéře za téměř 12 milionů Kč, se zájem sběratelů soustředil na nevšední díla českých malířů jako je Antonín Slavíček, Jan Preisler, Václav Brožík, Otakar Kubín nebo v Čechách dlouhodobě působící Vlaho Bukovac.

Více informací najdete ve zdrojovém článku na odkazu ZDE .

2__vlaho_bukovac_studentky_v_atelieru_foto-arthouse-hejtmnanek_repro-zdarma

Studentky v ateliéru