Aktuálně

Vedení města je opět v plné síle a Krnáčová primátorkou zůstala

28. 4. 2016 zhmp magistrát budova mariánské náměstí 2

Ve středu dotažená a dnes dopodepsaná nová koaliční smlouva umožnila staronové koalici v Praze dovolit městskou radu na plný počet jedenácti členů. Do vedení města byli zvoleni politici ze všech stran vládnoucí koalice – ANO, ČSSD a Trojkoalice. Kromě dovolení rady města se výrazné obměny dočkaly i výbory zastupitelstva.

K doposud sedmičlenné radě se připojí jako náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ) a jako členové Daniel Hodek (ČSSD), Karel Grabein Procházka (ANO) a Irena Ropková (ČSSD), která již před podzimním zemětřesením v radě působila.

Staronovou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se podařilo vzkřísit po půl roce vyjednávání a v 65členném zastupitelstvu má sice těsnou, ale přece jen většinu 34 hlasů. Hlavní brzda pro vyjednávání a bývalý náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) nakonec místo rady zasedne v čele výboru pro dopravu.

magistrát 002„Já si myslím, že se naše komunikace zlepší – že jsme se poučili – a že koalice vydrží do konce volebního období. Velkou prioritou bude metropolitní plán, a pak rozpracované projekty: třeba projekt Smart Prahy, který pokrývá čtyři zásadní oblasti – energetiku, dopravu, kreativní průmysl a také oblast ICT (informační a komunikační technologie),“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Filip Humplík ODS

Filip Humplík (ODS)

Symbolický prapor odporu proti nové metropolitní vládě zvedl ve svém projevu šéf pražské ODS a zastupitel Filip Humplík, když v závěru svého vystoupení uvedl, že: Milá koalice politických trafik, jak jsem řekl v úvodu. Vaše staronová vláda nad Prahou může být v jedné věci lepší. Přiznejte na rovinu, že chcete vládnout jen pro sebe, buďte alespoň jednou s námi i veřejností upřímní. Jen taková upřímnost vás udělá lepší vládou, než byla ta předchozí. V ničem jiném totiž lepší nebudete… .“ Celý text vystoupení pak najdete na facebookovém odkazu ZDE .

Opozici totiž nadzvedlo to, že nedostali na stůl materiál, ve kterém si nová koalice připravila rozdělení míst ve výborech zastupitelstva, které zažily vpravdě zemětřesení, jak je vidět podle dat jejich obměny na předchozím odkazu. Hnutí ANO má mít namísto dvou čtyři placené předsedy výborů, nově budou placeni zastupitelé Jiří Haramul a Eliška Kaplicky Fuchsová. Za ČSSD to bude nově Jan Slezák a za Trojkoalici právě Matěj Stropnický (SZ). Předsedové mají plat zhruba 80 tisíc korun měsíčně… . Podrobněji se do dění okolo geneze obměny výborů můžete začíst v článcích ZDE a ZDE .