Aktuálně

Virtuální jízda evropskými městy a uměním se zastavila i v Praze

20. 5. 2016 BigArtRide

V pátek 20. května 2016byl oficiálně zahájen před hlavní branou Výstaviště v Praze Holešovicích projekt #BigArtRide, který jedinečným způsobem spojuje cyklistiku a umění prostřednictvím virtuální reality. Akce je součástí kampaně Europeana280 u příležitosti představení Sbírky dějin umění Europeana (Europeana Art History Collections) a oslav nizozemského předsednictví v Radě Evropské unie.

Ve speciálně upraveném kamionu mohou návštěvníci nasednout na stacionární kolo a s pomocí brýlí pro virtuální realitu (Oculus Rift) se přenesou na virtuální projížďku Evropou. Pro svou jízdu si zvolí sedm zemí EU a během každé imaginární vyjížďky uvidí vznik jednotlivých evropských uměleckých skvostů zařazených do projektu Europeana280. Pokud zvolí i Českou republiku, uvidí i deset českých výtvarných děl ze sbírek Národního muzea, Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Husitského muzea v Táboře a Národního památkového ústavu. Moderní technologie tak návštěvníkům umožní objevit fascinující kulturní historii Evropy spolu s unikátními uměleckými díly.

Každá cesta bude přenášena na velkou plazmovou obrazovku, díky které budou mít zajímavý zážitek také kolemjdoucí. Zároveň v průběhu každé jízdy budou cyklisté virtuálně soutěžit s jezdci v Amsterdamu a na konci závodu se každý soutěžící setká se svým evropským sousedem na velké obrazovce. Akce se koná v 10 zemích EU, Praha je šestou zastávkou této #BigArtRide Evropou.