Víte to?

Vláda žene další kamiony na Jižní spojku

12. 1. 2016 DSC01986

První lednový týden přinesl i první ostřejší reakce na prosincové usnesení vlády, která vzala na vědomí návrh memoranda k realizaci investic společnosti Amazon v České republice. A co vlastně skrývají tato líbivá slova? V podstatě to, že v Horních Počernicích má vzniknout tzv. návratové centrum pro zboží tohoto obřího e-shopu.

Když vynecháme problém samotných Horních Počernic s dopravou, která v síti místních komunikací udělá pěkný zmatek, tak klasicky vyvstane i otázka, odkud budou do nové obří haly přijíždět kamiony. No, a tady se vracíme k našemu obligátnímu tématu, tedy proč by měl být urychleně dokončen celý Pražský okruh, respektive minimálně jeho segment – stavba SOKP 511.

A o co vlastně jde? Do nového „reklamačního“ skladu Amazonu se bude vracet zboží, které z nějakého důvodu zákazníci odmítli. Již odhadované denní počty automobilů jsou alarmující. Do skladu, kde má najít práci na 3000 lidí, má přijíždět 250 osobních aut a 105 nákladních automobilů denně. Jde ale zatím jen o odhady…

amazon 1Je poměrně jasné, že část z nich pojede od dálnice D1 a část po Pražském okruhu od dálnic D4, D5, D6 a D7. Jelikož zatím stát nepochodil s dostavbou Pražského okruhu, tedy nově dálnice D0, mezi Modleticemi a Běchovicemi (stavba SOKP 511), tak tyto kamiony opět pofrčí na vyhlídkovou jízdu Prahou.
Minou motorest a pumpu v Průhonicích, líznou okraj Jižního města a poté, co minou ceduli PRAHA, zamíří Spořilovskou spojkou na Jižní spojku, aby po takřka pravidelných kolonách u Lanového mostu dorazily na torzo Štěrboholské radiály a dále do Běchovic, kde se napojí na stávající část D0.
Již nyní je poměrně pravděpodobné, že kromě zastupitelů Horních Počernic se v dohledné době ozvou i další. Ti zřejmě nebudou přímo zpochybňovat EIA skladu a záměru, právo Amazonu podnikat, ale bude jim vadit každý kamion na cestě metropolí navíc. Pokud si můžeme drobně tipnout, tak by to mohla být Praha 4 a další městské části, které nyní lemují výše zmíněnou vyhlídkovou trasu…

amazon 2