Víte to?

Vlakem do Brna za hodinku? Díky VRT by se to zvládlo…

11. 2. 2017 04142288

Jak se blíží volby, tak se oprašují pozapomenuté projekty, které nám nastiňují budoucnost v růžových barvách. Vysokorychlostní železnice do této skupiny bezesporu patří. Kdo by totiž nechtěl za hodinku či hodinku a čtvrt dorazit z Prahy do Brna?

Když pomineme astronomické náklady, které se podle trasy pohybují mezi 120 až 160 miliardami korun a cenu na úpravu železničního uzlu v Praze (80 miliard), tak se vtírá otázka, zda stát, který není schopen za desítky let dokončit ani dálniční Pražský okruh a Praha, které podobně „buduje“ vnitřní Městský okruh a radiály, jsou schopni vůbec něco dostavět.

Ale plánovat a slibovat nestojí přece ani korunu, takže sněme dál. V pátek 10. února 2017 totiž Praha a Jihomoravský kraj vydaly prohlášení, ve kterém podporují výstavbu vysokorychlostní železniční tratě Praha-Brno. Trošku škoda, že se podobně nevyjádřil i Středočeský kraj a Vysočina, které tak nějak mezi Prahou a Brnem leží také. Ale vraťme se k páteční zprávě.

ce4a54b33262b825245482db59ea_w720_g9a099978eea511e6bc17002590604f2eRadní pro dopravu hl. m. Prahy a Jihomoravského kraje Petr Dolínek a Roman Hanák (oba ČSSD) vyjádřili po vzájemném jednání jasnou podporu projektu výstavby vysokorychlostní železniční tratě (VRT) mezi Prahou a Brnem. Tato společná podpora bude v příštích dnech deklarována premiérovi České republiky.

„Jsem přesvědčen, že jde o klíčový infrastrukturní projekt, který přinese oběma městům i jejím obyvatelům významné benefity. Rychlé železniční spojení zásadním způsobem usnadní dopravu mezi Brnem a Prahou, uleví dálnici D1, přinese oběma městům nezanedbatelný ekonomický profit, nové možnosti propojení v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu, a v neposlední řadě i rozšíření nabídky trávení volného času pro občany. Proto budeme žádat premiéra Sobotku, aby byla urychlena příprava projektu a rozhodnuto o finálním vedení trasy mezi oběma městy,“ řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Hlavní město Praha má podle něj trasy VRT zaneseny v Zásadách územního rozvoje, což je základní předpoklad pro zrychlení jednání i přípravy projektu.

Další informace o problematice VRT najdete například ZDE či ZDE .