Aktuálně

Wintonovu moruši vysadily v botanické zahradě „jeho“ děti

5. 5. 2016 Sázení Wintonovy moruše 2016 (1)

Jediná škola na světě se pyšní názvem ZŠ Sira Nicholase Wintona. Nachází se v Kunžaku a Winton ji dokonce osobně navštívil. Proto se právě žáci této školy ujali 5. května 2016 symbolického vysazování moruše černé, kterou v roce 2014 Winton trojské botanické zahradě daroval. Wintova moruše bude v trojské botanické zahradě památkou na člověka, který z Prahy poslal do Velké Británie 669 dětí a zachránil je tak před koncentračními tábory.
„Mít v botanické zahradě Wintonovu moruši je pro nás velká čest. Věříme, že vyroste do takové majestátnosti, jako je ta Wintonova, pod kterou tak rád sedával. Naše přání je, aby u ní, a až vyroste pod ní, návštěvníci a hlavně děti sedávali. Věřím, že se nám k moruši podaří umístit lavičku, kde budou moci lidé odpočívat,“ říká Jana Tužová, pověřená řízením trojské botanické zahrady.

Sázení Wintonovy moruše 2016 (4)Symbolického vysazování moruše černé se ujali žáci Základní školy Sira Nicholase Wintona z Kunžaku. Ta nese jméno po Nicky Wintonovi proto, že s tímto nápadem Wintona oslovili. Sir byl nadšený, souhlasil a školu navštívil. „Pan Winton nás poctil svou návštěvou v roce 2008 a já jsem byla jedna z těch, kdo ho po škole provázel. V naší třídě jsme mu zazpívali anglickou písničku, při které mě držel za ruku a zpíval s námi. Nezapomenutelný zážitek“ vypráví Karolína Březinová, bývalá žakyně ZŠ Sira Nicholase Wintona v Kunžaku.

Z Wintonovy 200leté moruše, která je na jeho zahradě v Británii, se podařilo z roubů vypěstovat pouze tři kusy. „Podle Nicholase Wintona projevilo zájem o roubování moruše mnoho zahradníků. Nikomu se to však nepodařilo. Až Patriku Paššovi, Wintonovu blízkému příteli, scénáristovi a producentovi, který se podílel na dokumentárních filmech Síla lidskosti a Nickyho rodina. Pět let se snažil, až si přizval na pomoc odborníky. V roce 2010 odebrali 20 roubů. Ty letecky převezli na Slovensko, kde je sterilním nářadím ve skleníku zaštipovali a pěstovali. Přežily tři stromy. Dva jsou na Slovensku a jeden je u nás, v Praze, kde celý příběh začal,“ dodává Tužová.

Zdroj: TZ Botanické zahrady hl. m. Prahy

Sázení Wintonovy moruše 2016 (3) Sázení Wintonovy moruše 2016 (2)