Touláme se

Zajděte se na Štěpána podívat na otužilce u Národního divadla

25. 12. 2017 DSC01058

I. plavecký klub otužilců Praha pořádá v úterý 26. prosince 2017 tradiční vánoční plaveckou soutěž otužilců ve Vltavě u Národního divadla v Prazenejstarší, největší a nejznámější otužileckou akci v republice vůbec – Memoriál Alfreda Nikodéma. První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923, tedy před 94 lety – a letos se uskuteční již 71. ročník.

Jako obvykle se zahajuje slavnostním nástupem v 11:00 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova. Poplavou se tři tratě – měřená soutěž na 750 metrů jako Memoriál Františka Venclovského, a dvě tradiční kondiční tratě – 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky. Vyhlášení a předání všech ocenění proběhne i letos ve slavnostním Malém sále Paláce Žofín, můžeme se těšit i na spontánní moderování v podání Jakuba Koháka.

DSC00995Mezi aktivními účastníky akce budou dřívější přemožitelé kanálu La Manche – Lenka Štěrbová, Dana Zbořilová, Abhejali Bernardová, Rostislav Vítek, Petr Mihola a také Richard Haan, známý operní sólista (mj. nositel ceny Thálie pro rok 2010).

„Předpokládaná účast je 350 až 400 otužilců. Vloni jich bylo 366. Každým rokem je plavců více a více, každoročně se tak zvyšuje rekordní počet plavců při jednotlivé soutěži pořádané v ČR na otevřených vodách,“ říká předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha a ředitel soutěže Tomáš Prokop. Na nejdelší trati 750 metrů budou startovat ti nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání. Soutěží se zúčastní plavci z České republiky, Slovenska, Polska, Belgie, Anglie, Argentiny, Ruska, Rakouska a možná i jeden plavec původem z Angoly. Nejstarším plavcem by měla být paní Božena Černá z pořádajícího klubu (87 let), pravděpodobně nejmladším účastníkem bude Martin Chytil z Prahy (8 let).

mem an 2014 021Očekávaná teplota vody je kolem 4 °C. Pro zajímavost, před 91 lety, v roce 1946, se veřejné vystoupení otužilců (tehdy u mostu Svatopluka Čecha) nemohlo uskutečnit v plném rozsahu, protože se nepodařilo prosekat led ve Vltavě. Tehdy bylo v noci -20 °C.

Akce se i letos stala součástí projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“. Akce se koná s přispěním Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je spolupořadatelem akce. I letos pořadatelé vkládají do pořadu podniku vloženou soutěž „O pohár starosty Městské části Praha 1“, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů.

Zdroj: TZ I. plaveckého klubu otužilců Praha