Touláme se

Zajděte se na Štěpána podívat na otužilce u Národního divadla

23. 12. 2016 dsc01061

I. plavecký klub otužilců Praha pořádá dne 26. prosince 2016 tradiční vánoční plaveckou soutěž otužilců ve Vltavě u Národního divadla v Praze – nejstarší, největší a nejznámější otužileckou akci v republice vůbec – Memoriál Alfreda Nikodéma. První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923, tedy před 93-ti lety – a letos se uskuteční jubilejní – již 70. ročník.

Jako obvykle se zahajuje slavnostním nástupem v 11.00 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova. Poplavou se tři tratě – měřená soutěž na 750 metrů jako Memoriál Františka Venclovského, a dvě tradiční kondiční tratě – 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

dsc01069Předpokládaná účast je až 400 otužilců (vloni 340). Každým rokem je plavců více a více, každoročně se tak zvyšuje rekordní počet plavců při jednotlivé soutěži pořádané v ČR na otevřených vodách. Na nejdelší trati 750 metrů budou startovat ti nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání. Soutěží se zúčastní plavci z České republiky, Slovenska, Polska, Belgie, Anglie, Argentiny, Ruska, Rakouska a Spolkové republiky Německo. Nejstarším plavcem by měla být paní Božena Černá z pořádajícího klubu (85 let), nejmladšího pravděpodobného účastníka budeme předpokládat až po oficiální uzávěrce soutěže.

Očekávaná teplota vody je kolem 4 °C. Pro zajímavost, před 90ti lety, v roce 1946, se veřejné vystoupení otužilců (tehdy u mostu Svatopluka Čecha) nemohlo uskutečnit v plném rozsahu, protože se nepodařilo prosekat led ve Vltavě. Tehdy bylo v noci -20 °C.

dsc00991Akce se i letos stala součástí projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“. Akce se koná s přispěním Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je spolupořadatelem akce. I letos pořadatelé vkládají do pořadu podniku vloženou soutěž „O pohár starosty Městské části Praha 1“, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů.

Letos na kanále La Manche úspěšná Nikola Hájková (plavkyně Bohemians Praha, pro zimní plavání hostující v pořádajícím I.PKO Praha) nebude ze zdravotních důvodů plavat, ale bude jí při slavnostním nástupu v souvislosti s jejím letošním úspěchem předán pamětní pohár. Podobně bude oceněna i Abhejali Bernardová – za její letošní úspěšnou přeplavbu Cugarského průlivu. Abhejali Bernardová, která přeplavala dříve i kanál La Manche, se představí také ve vodě, stejně tak mezi aktivními účastníky akce budou též další dřívější přemožitelé kanálu La Manche – Radek Táborský, Aleš Rucký, Zdenka Krčálová, Aneta Lokajová, Lenka Štěrbová, Dana Zbořilová, Rostislav Vítek, Petr Mihola a také Richard Haan (z pořádajícího I. PKO Praha), který je současně sólistou Státní opery Praha.

Zdroj: I. plavecký klub otužilců Praha

dsc01007