Touláme se

Zámecký areál Ctěnice vás zve na nedělní dožínky

25. 8. 2015 cd 001

Muzeum hlavního města Prahy připravilo na neděli 30. srpna 2015 v Praze 9 ve Vinoři v Zámeckém areálu Ctěnice další program z cyklu pořadů představujících lidové tradice a zvyky s názvem – Ctěnické dožínky 2015. Akce se uskuteční v době od 10 do 17 hodin, kdy začne koncert Hradišťanu.

Závěr léta tradičně vždy vrcholil dožínkovou slavností, tedy poděkováním za bohatou úrodu. Symbol plodnosti – dožínkový věnec upletený ze všech druhů obilí a ozdobený květinami – je předáván s veršovaným přáním i poděkováním hospodáři a hospodyni, ženci a žnečky připomínají své zásluhy o sklizenou úrodu a požadují zároveň i odměnu.

cd 002Muzeum hlavního města Prahy proto pro návštěvníky v zámeckém areálu připravilo celodenní program, který nabídne dobrou náladu, hudbu i taneční vystoupení a samozřejmě také bohatě prostřený stůl. Řemeslnický trh a dílničky pro děti pak představí typická lidová řemesla spojená s obdobím žní.

Rámcový program:

10:00 až 17:00 hod. – na nádvoří před zámkem vytvoří řemeslnické tržiště mlynář, pekař, baletnice, perníkář, řezbář a tesař. Petráčkovy hořické trubičky a Erbenovy miletínské modlitbičky pak představí výrobu tradičních lokálních specialit.

cd 003od 14:00 hod.Dožínkovou slavnost předvede národopisný soubor Doudleban, který zpívá, tancuje a oživuje zvyky dávných předků, čerpá z nepřeberné studnice lidového doudlebského umění. Jejich prostý, ale rázovitý kroj sice ukazuje, že Doudlebsko byl spíše kraj chudý, ale lidé si přesto dokázali po těžké práci zatancovat a zavýsknout, což dokáže ukázka dobových tanců jako je „sedláček, proplítanej, obkročák, babka, řezanka, rejdovák, dupák, klenutá“. Doprovází malá dechovka Šumavanka.

od 17:00 hod. – Koncert souboru HRADIŠŤAN & JIŘÍ PAVLICA – Originální fenomén české hudební scény, spojující se samozřejmou bravurou různé hudební žánry a proudy, přednese repertoár, který obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby.

A pokud nevíte, jak dorazit na místo, nechte si poradit od mapy.