Touláme se

Akce „Díky, že můžem!“ ovládne sváteční odpoledne na Národní třídě

12. 11. 2015 díky že můžem 001

Kde jinde si připomenout 26. výročí sametové revoluce než na pražské Národní třídě? Bez patetických hesel, kladení věnců nebo projevů plných prázdných frází, zato s koncerty kapel i symfonického orchestru, divadlem pro děti, čtením knížek Václava Havla, workshopy, pouličními performancemi, prezentacemi neziskových organizací, mší a dobrou náladou…

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Díky, že můžem! odehraje 17. listopadu od 12 do 19 hodin na Národní třídě – na piazzetě Národního divadla.

Součástí nevšední oslavy Díky, že můžem! budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších hostů. Na piazzetě se pouze při této výjimečné příležitosti otevře Obývák Václava Havla i s letištěm, kde bude možné posedět a začíst se nejen do Havlových knih.

díky že můžem 009Rádi zapojujeme jiné projekty co nejhravější formou. Pojmout knihovnu VH takto fyzicky bylo téměř samozřejmostí. Další nápady jako letiště nebo lavička na sebe nenechaly dlouho čekat,“ vysvětluje produkční akce Daniel Jirotka. Dojde i na „štafetové“ čtení z knížky Michaela Žantovského Havel, do kterého se zapojí Jáchym Topol a další osobnosti.

Rušno bude také na balkoně historické budovy Národního divadla, odkud zazní například originální bubenická show Tokhi& the Groove Army. Piazzeta Národního divadla se stane dějištěm skate exhibice, ukázky krasojízdy, žonglérského workshopu, mimořádně se po ní projedou bikeři.  Připravena je divadelní pohádka pro děti nebo třeba kreslení křídami na dlaždice. Odpoledne Národní třídou projde tradiční satirický karnevalový průvod Sametové posvícení.

díky že můžem 006Od 17 hodin bude v kostele sv. Voršily sloužena mše. Po 19 hodině budou následovat koncerty v Rock Cafe na Národní třídě. „Pokud chtějí návštěvníci pojmout tento svátek aktivně, mohou na Národní strávit téměř celý den. Program na piazzetě bude jedno velké představení, snad každý si tu přijde na své,“ zve dramaturgyně Lucie Bílková.

Za projektem Díky, že můžem! stojí skupina středoškoláků a vysokoškoláků. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Uvědomují si, že mnoho z toho, co je dnes možné, by za minulého režimu dělat nemohli. Váží si světa bez cenzury a obušků – i s jeho chybami – a chtějí za něj poděkovat. Společně s vámi!

Kompletní program a novinky sledujte na odkazu ZDE .

díky že můžem 005 díky že můžem 007 díky že můžem 008