Touláme se

Betlémská odysea slibuje v sobotu večer zajímavý zážitek

30. 6. 2015 betlémská odysea001

Slavnostní audiovizuální projekce na Betlémskou kapli v Praze při příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa proběhne v sobotu 4. července od 22:30 hod. na Betlémském náměstí na Starém Městě. Organizátoři projektu Zdeňky Čechové s názvem Betlémská odysea – video mapping přejí všem divákům příjemný umělecký zážitek a připomínají, že vstupné na představení je zdarma.

V sobotu 4. července 2015 večer ožije historická budova Betlémská kaple v Praze slavnostní světelnou a hudební projekcí u příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Tato unikátní multimediální umělecká show, jejíž úspěšnou generálku, předpremiéru a premiéru již shlédly tisíce nadšených našich a zahraničních diváků, nese název Betlémská odysea – video mapping. Příchozí budou moci shlédnout rozšířený umělecký projekt, obohacený o další digitální efekty a animace. Světově významná osobnost Mistra Jana Husa je v projektu zdůrazněna připomínkou Husových památníků nejen v Čechách, ale také v zahraničí – Worms, Konstanz, Zürich, Genéve, Kopenhagen, Washington.

betlémská odysea002Autorka, výtvarnice, režisérka a choreografka, Zdeňka Čechová, zvolila netradiční způsob audiovizuální projekce, tzv. video mappingu. Nesnaží se šokovat diváka nečekanými zvraty, ale naopak chce, aby si divák mohl plně prožít krásnou hudbu – oratoria hudebního skladatele Miroslava Vobořila a zároveň, formou oživení historických fresek na fasádě Betlémské kaple, vede diváka historií, která se k tomuto památnému místu váže.

betlémská odysea003V historických obrazech, prolnutých náročnými počítačovými efekty a animacemi, se odvíjí děj prezentující mistra Jana Husa jako kazatele, rektora Univerzity Karlovy a poté jako kacíře a mučedníka. Symbolicky je ztvárněn odpor českého lidu pod vedením Jana Žižky a následné husitské hnutí. V dalších částech jsou připomenuty národní a zahraniční památníky M. J. Husa. V závěru jsou zdůrazněna celosvětově významná data založení Univerzity Karlovy a ČVUT v Praze. Závěrečná část projekce je věnována současné roli Betlémské kaple jako univerzitního objektu, kde se konají slavnostní inaugurace a promoce. Více o jednotlivých částech na přiloženém souboru – video-mapping .

Originální autorskou formou, multimediální světelné a hudební show, navazuje Zdeňka Čechová na svá předchozí umělecká díla – projekty, které vytvořila pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních a především velká vodní, hudební a světelná show pro Křižíkovu fontánu v Praze. Jde o ojedinělou formu multimediálních koncertů, kterým se autorka dlouhodobě věnuje. Mezi dalšími můžeme jmenovat multimediální projekt BOHEMICA – MY COUNTRY, který měl premiéru na EXPO 2000 v Hannoveru a v neposlední řadě multimediální dílo MISSA ECUMENICA, které autorka vytvořila na hudbu skladatele Jaromíra Vogela, k 5. výročí útoku na USA. Premiéra se uskutečnila v roce 2006 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, za účastí primátora hl. m. Prahy a zástupců zahraničních ambasád.

Tento významný autorský multimediální umělecký projekt, který byl vytvořen v technické spolupráci se studenty FEL ČVUT v Praze, probíhá pod záštitou rektora ČVUT v Praze Petra Konvalinky a starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Slavnostní představení je realizováno ve spolupráci s MČ Praha 1 a s podporou Magistrátu hl. m. Prahy.
Realizační tým celého projektu věří, že Betlémská odysea – video mapping osloví nejen naše české diváky, ale rovněž zahraniční návštěvníky Prahy, pro které jsou použité texty přeloženy do anglického jazyka.